GÜNCEL
GÜNCEL
ARŞİV

25. İZMİR FESTİVALİ’NDE GÖRKEMLİ AÇILIŞ: PHILHARMONIA, ESA-PEKKA SALONEN ve GÜLSİN ONAY

Uluslararası İzmir Festivali 25. yılında, çağımızın en önemli orkestralarından Philharmonia ve ünlü şefleri Esa-Pekka Salonen ile dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay’ı bir araya getiren muhteşem bir konserle açılıyor.

İngiltere’nin ulusal orkestrası sayılabilecek Philharmonia, dünyanın da en iyi orkestralarından biri kabul edilmektedir. 1945 yılında kurulan orkestra kısa süre içinde Klemperer, Furtwangler, von Karajan gibi abidevi şeflerin ilgi ve takdirini kazanmış, Richard Strauss ile 4 Son Şarkı isimli eserinin dünya prömiyerini yapmıştır. Stravinski’nin Bahar Ayini’nin de ilk kaydını gerçekleştiren orkestra 50’lerde ise Toscanini, Maazel gibi efsane isimlerle çalışmıştır. 1977’de Askenazy şeflik kariyerine bu orkestra ile adım atmış ve günümüze kadar süren bir işbirliği de böylece başlamıştır. Sadece yerleşik olduğu Londra’da değil Avrupa’dan Japonya’ya turnelerle dünyanın belli başlı tüm salonlarında konser veren Philharmonia, Igor Stravinski’den Abbado’ya ve Esa-Pekka Salonen’e çağımızın hemen hemen tüm büyük şefleriyle konserler ve kayıtlar gerçekleştirmiştir.

Esa-Pekka Salonen ilk olarak 1983’te henüz sadece 25 yaşındayken yönettiği Philharmonia’ya 1985 ila 94 yıllarında konuk şeflik yapmış ve 2008’de daimi şef ve sanat danışmanı olarak gelmiştir. Orkestra onun sanatsal liderliğinde Rüyalar Şehri Viyana, Clocks and Clouds (Ligeti), Related Rocks (Lindberg) gibi en önemli projelerinden bazılarını gerçekleştirmiştir. Daha önce Los Angeles Filarmoni Orkestrası’nın müzik direktörü olan Esa-Pekka Salonen, özellikle çağdaş müzik yorumlarıyla tanınmaktadır ve opera dâhil, pek çok eserin ilk seslendirilişlerini yapmıştır.

Bu görkemli konserde Esa-Pekka Salonen yönetimindeki Philharmonia Orkestrası’nın solisti 5 kıta 65 ülkede verdiği konserlerle dünya çapında bir kariyer sürdüren piyanist Gülsin Onay olacak. Sanatçı, bugüne kadar İngiliz Kraliyet Filarmoni, İngiliz Oda Orkestrası, City of London Sinfonia, Northern Sinfonia gibi önemli İngiliz topluluklarla pek çok konser vermiş, turne yapmış olmakla birlikte Philharmonia ile ilk kez çalıyor.

Gülsin Onay’ın yorumlayacağı eser ise çağdaş Türk müziğinin dünya çoksesli müzik kültürüne en önemli armağanlarından Ulvi Cemal Erkin’in Piyano Konçertosu. Philharmonia Orkestrası konserde ayrıca Mussorgsky’nin Çıplak Dağda Bir Gece ve Berlioz’un Fantastik Senfoni’sini seslendirecek.

20 Haziran Pazartesi akşamı AASSM’nde saat 21.30’da başlayacak Uluslararası İzmir Festivali’nin 25. yılı açılış konseri kuşkusuz ülkemiz sanat ajandasına damgasını vuran etkinliklerden biri olacak.

19 Jun 2011 Tarihinde yay�nlanm�t�r.


Di�er haberler...
Powered by CuteNews