GÜNCEL
GÜNCEL
ARŞİV

YILIN PİYANİSTİ: GÜLSİN ONAY

Türkiye’nin klasik müzik alanında verilen en geniş kapsamlı ödülleri olan Donizetti 2011 Klasik Müzik Ödülleri’nde Yılın Piyanisti, Gülsin Onay seçildi.

Andante Klasik Müzik Dergisi’nin öncülüğünde Beyoğlu Belediyesi ve KÜSAV’ın katkılarıyla düzenlenen Donizetti 2011 Klasik Müzik Ödülleri, 16 Mayıs Pazartesi akşamı gerçekleşen görkemli törenle sahiplerini buldu. Rahmi M. Koç Müzesi’ndeki tören kalabalık bir müziksever topluluğunun yanı sıra klasik müzik camiasının önde gelen isimlerini de bir araya getirdi.

Toplam 25 kategoride verilen ödüllerin adayları ülkemizin başlıca müzik eleştirmenlerinden oluşan dokuz kişilik seçici kurul tarafından belirlendi ve seçimlerde 200’ü aşkın jüri üyesi oy kullandı. “Hocası Ahmed Adnan Saygun’un piyano yapıtlarının önde gelen icracısı olmasının yanı sıra bu yapıtları dünya üzerinde her geçen gün daha geniş bir coğrafyada seslendirmeyi başarması; sanat danışmanı olduğu Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin seçkin bir festival olması yolunda azim ve kararlılık sergilemesi; solo ve konçerto icracılığının yanına son dönemde oda müziği icracılığını da eklemesiyle” Gülsin Onay, Yılın Piyanisti ödülüne layık görüldü.

Aynı akşam Borusan Kuartet ile Süreyya Operası’nda konser veren Gülsin Onay, buradan yetiştiği törenin finalinde ödülünü alırken, dinleyicilere bir de mini-resital sundu. Sanatçı ödüllerin adına da atıfta bulunacak şekilde Liszt’in Donizetti Paşa’nın eseri üzerine yazmış olduğu Sultan Abdülmecid Büyük Marşı’nı seslendirdi.

Gülsin Onay bugün (18 Mayıs) ise İspanya’ya giderek Malaga Senfoni Orkestrası ile 20 ve 21 Mayıs akşamları Saygun çalacağı konserlerin provalarına başlıyor.

18 May 2011 Tarihinde yay�nlanm�t�r.


Di�er haberler...
Powered by CuteNews