GÜNCEL
GÜNCEL
ARŞİV

ANKARA'DA BİR DÜNYA PRÖMİYERİ, TOKYO'DA SAKURA EŞLİĞİNDE ROMANTİZM

Dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay, Nisan sonunda bir dünya prömiyerine imza atıyor.

1984’ten bu yana ülkemizde yaşayan, Ankara Devlet Opera ve Balesinin daimi şeflerinden Romen besteci Bujor Hoinic’in kendisine ithaf ettiği piyano konçertosunun dünya prömiyeri, 28 ve 29 Nisan tarihli konserlerde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile gerçekleşecek. Konserleri Artun Hoinic yönetecek.

Nisan konserleri Rengim Gökmen ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile başlayan Gülsin Onay, Katar turnesine de yine Rengim Gökmen yönetimindeki CSO ile çıkıyor.

Sakura zamanında Tokyo’ya, Beethoven, Schumann ve Chopin’in romantizmini taşıyacak olan ünlü piyanist, 12 Nisan’da Musicasa’da bir resital verecek.

Yurdumuzun her köşesinde konserler vermeye büyük önem veren Gülsin Onay, 8 Nisan’da Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde Erkin Onay ile birlikte çalacak.

Her doğum günü konserinde olduğu gibi, bu yıl da Bilkent Üniversitesi’nin kurucusu Prof.Dr. İhsan Doğramacı’nın doğum yıldönümünde, 3 Nisan’da Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde sahnede olacak ünlü piyanist. Konseri Gürer Aykal yönetecek.

Gülsin Onay’ı manevi kızı kabul eden ve Chopin yorumlarını hayran olan Prof.Dr. İhsan Doğramacı şöyle yazıyordu: “Ölüm yok olmak anlamına gelmez. İnsan Allah’tan gelen ışığı beyniyle yansıtan bir aynadır ya da prizmadır; ölümünde de ışık haline gelir. Gülsin Onay benim için Chopin çaldığında, onu ruhumla, ışığa dönüşmüş varlığımla duyacağım.”

KONÇERTO MARATONU

Brezilya turnesinden dönen Gülsin Onay, 1 hafta içinde 3 orkestra ile 3 piyano konçertosu seslendirecek.

13-20 Mart tarihleri arasında Sao Paulo ve Brazilya'da çok başarılı iki konser veren Gülsin Onay, yurda döner dönmez yeni bir maraton için piyanosunun başına geçti.

"Bir hafta içinde en sevdiğim 3 konçertoyu çalacağım için heyecanlı ve mutluyum" diyen ünlü piyanist, ülkemizde ve dünyada barışı, uyumu ve hoşgörüyü sekteye uğratmaya çalışan terör saldırılarına yine notalarla karşı duracak.

Gülsin Onay'ın konçerto maratonu, 25 Mart Cuma günü İzmir'de başlayacak. Tchaikovsky'nin Op.23, 1 numaralı piyano konçertosunu Polonya’nın genç kuşak şefleri arasında en yeteneklilerinden biri olarak gösterilen ve halen Lublin Filarmoni Orkestrası’nın sanat yönetmenliğini yürüten Wojciech Rodek yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirecek.

Gülsin Onay, konçerto maratonuna ek olarak, Buca (26 Mart) ve İstanbul'da (30 Mart) da iki resital çalacak.

Gülsin Onay, 1 Nisan Cuma günü CSO Konser Salonu'nda Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde Saygun'un Op.34, 1 numaralı piyano konçertosunu seslendirecek. Hocası Ahmed Adnan Saygun’un 1.piyano konçertosunu her seslendirişinde, eseri birlikte çalıştıkları günlere döndüğünü söyleyen Gülsin Onay, o günleri şöyle hatırlıyor: “Bana her zaman “bu bölümde ne hissediyorsun, senin için ne ifade ediyor” diye sorardı. Sonra pasajların atmosferi hakkında bilgi verir, neyi tarif etmek istediğini anlatırdı… Eseri piyano başında çalmakla kalmaz, şarkıyla ruhunu anlatırdı…Müziğin coşkulu bölümlerinde “Pammm, pammm” derken Saygun’un sesini çiğerlerimde hissetmiştim. Sonuçta eseri bestelemiş kadar bilgi sahibi oldum.”

Konçerto maratonu 3 Nisan Pazar günü Ankara'da sona erecek. Her yıl olduğu gibi, İhsan Doğramacı'nın 101.doğum gününde de, Bilkent Senfoni Orkestrası ile çalacak olan sanatçı, Gürer Aykal yönetiminde, Norveç’in ünlü bestecisi Grieg'in Op.16 piyano konçertosunu yorumlayacak. Türkiye’de ve dünyada eseri defalarca seslendiren Gülsin Onay: "Grieg'in eserde ustaca kullandığı halk ezgileri kendimi adeta oranın yerlisi gibi hissettiriyor.." diyor.

BREZİLYA’YI OLİMPİYAT SPORCULARINDAN ÖNCE, MÜZİKLE FETHEDECEK

Bu sezon, konserlerinin bir bölümünü keman sanatçısı oğlu Erkin Onay ile keman-piyano repertuvarına ayıran Gülsin Onay, Şubat ayında Almanya ve İngiltere’de seslendirdikleri, ayakta alkışlanan Türk temalı programı, Mart ayında Brezilya’da tekrarlayacak.

Gülsin Onay, baharı Londra, Sao Paulo, Brazilya, İzmir, Buca ve İstanbul’da Karşılıyor..

Kariyerinin önemli bölümünü, Türk bestecilerin eserlerinin yurt dışında tanıtılmasına adayan ünlü piyanist, özellikle öğretmeni ve ikinci piyano konçertosunu kendisine adayan Ahmed Adnan Saygun’un eserlerinin yurt dışındaki ilk seslendirilişlerini gerçekleştirmiştir. Doç. Erkin Onay ile de keman-piyano için bestelenmiş eserleri, Batı müziğinin Türkiye’deki gelişimini gözler önüne seren özel bir repertuvar ile Almanya ve İngiltere’deki sanatseverlere taşıyan ünlü piyanist, diğer yandan Nisan sonunda imza atacağı bir başka dünya prömiyerine hazırlanıyor.

2 Mart tarihinde Londra’da özel bir konser veren Gülsin Onay ve Erkin Onay, 15 Mart’ta Sao Paoulo Kültür Merkezi’nde; hemen ardından 17 Mart’ta başkent Brazilya’da birer resital verecekler. Ağustos ayındaki Olimpiyatlardan önce, bayrağımızı Brezilya’ya notalar üstünde taşıyacak olan ikili, Mayıs ayında bambaşka bir programla İstanbul’da olacak.

Gülsin Onay 25 Mart’ta, Polonya’nın genç kuşak şefleri arasında en yeteneklilerinden biri olarak gösterilen ve halen Lublin Filarmoni Orkestrası’nın sanat yönetmenliğini yürüten Wojciech Rodek yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde, Tchaikovsky'nin Op.23, 1 numaralı piyano konçertosunu seslendirecek.

Tchaikovsky’nin 1874’te dönemin ünlü virtüözü Rubisntein için bestelediği ama sanatçının bir çok değişiklik istemesi üzerine kızarak, “tek bir notasını bile değiştirmeden” bastırdığı eser hakkında Gülsin Onay şunları söylüyor: "Tchaikovsky bu eseri dönemin en iyi piyanistlerinden Nikolai Rubinstein'a adamış, ama Rubinstein ilk etapta eseri acımasızca eleştirmiş.. Bunun üzerine uğradığı büyük hayal kırıklığını Nadezhda Von Meck'e yazdığı mektuptan öğreniyoruz.. Bu nedenle eseri çalarken, sanki konçertoyu bana ithaf etmiş gibi ve Tchaikovsky'nin hayallerini gerçekleştirecekmişim gibi hissediyorum.."

Ünlü piyanist 26 Mart’ta Buca Festivali’nde Mozart, Liszt ve Chopin’in eserlerinden oluşan bir resital verecek.

UNICEF İyi Niyet Elçisi olarak yalnız çocuklar yararına konserler vermekle yetinmeyen Gülsin Onay, 30 Mart’ta Notre Dame de Sion Lisesi içindeki St.Esprit Kilisesi’nde bir hayır konseri verecek. Bu konserde Tchaikovsky Konservatuarı öğrencisi ve 2015 OrchestraSion Piyano Yarışması birincisi genç piyanist Cemil Yener Gökbudak’ı da sanatseverlerle tanıştıracak.

Ünlü sanatçı Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde, Bujor Hoinic’in piyano konçertosunun dünya prömiyerini gerçekleştireceği Nisan ayında, Zonguldak,Tokyo ve Ankara’da sanatseverlerle buluşacak.

GÜLSİN ONAY İZMİR'DE GENÇ PİYANİSTLERLE BULUŞTU

Eğitime ve genç yeteneklerin desteklenmesine büyük önem veren Devlet Sanatçısı Gülsin Onay her fırsatta ustalık sınıfı çalışmaları yapıyor. Bu yıl sömestr tatilinde, 2-5 Şubat tarihleri arasında, İKSEV tarafından organize edilen ustalık sınıflarında, yetenekli gençlerle çalıştı.

Ünlü sanatçı İzmir'den İstanbul'a geçerek, 7 Şubat'ta Beylikdüzü Kültür Merkezi'nde Mozart, Liszt ve Chopin'in eserlerinden oluşan bir program seslendirecek.

2015 içinde ve 2016 başında Lüksemburg, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Tekirdağ ve Ankara'da keman sanatçısı oğlu Erkin Onay ile ayakta alkışlanan Gülsin Onay, duo konserlerine Şubat ayında Almanya ve İngiltere'de devam edecek.

13 ve 15 Şubat'ta Almanya'nın Münster ve Düsseldorf kentlerinde, Yunus Emre Enstitüsü, Türk Alman Dostluk Derneği ve Münster Başkonsolosluğu işbirliği ile düzenlenen konserlerde, dostluk derneğinin 100.yılı şerefine birlikte çalacak olan ikilinin programında, Türk temalı eserler yer alacak. Mozart'ın Alla Turca sonatından, Ekrem Zeki Ün ve Adnan Saygun'un eserlerine uzanan programı, Alman ve Türk dinleyicilere sıra dışı bir müzikal uyum içinde sunacaklar.

Mayıs ayından bu yana İngiltere'nin St.Albans kentinin belediye başkanlığını yürüten Salih Gaygusuz'un davetlisi olarak, 27 Şubat'ta St.Albans' Abbey'de bir yardım konserinde, bu kez Beethoven, Brahms ve Saygun'un keman-piyano eserlerini seslendirecek olan ikili, 2 Mart'ta Londra Büyükelçiliği'nde bir konser verecekler.

Halen Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası'nda keman sanatçısı olarak görev yapan ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı'nda ders veren Doçent Erkin Onay ve Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay, Mart içinde Brezilya ve Nisan'da Japonya'da bir dizi konser daha çalacaklar.

GÜLSİN ONAY 2016'YA RENKLİ KONSERLERLE BAŞLADI

Aralık 2015’te 4 haftada 9 konser veren piyanist Gülsin Onay, yeni yılı yeni bir kayıt çalışması ile karşıladı.

Keman sanatçısı oğlu Erkin Onay ile son dönemde sık sık seslendirdikleri repertuarı Ankara’da kaydeden sanatçı, 5 Ocak TRT Radyo 3 Konserleri kapsamında eşi Tony Scholl ve oğlu Erkin Onay ile verdiği “Gülsin Onay ile Biz Bize” başlıklı konser Radyo 3 ve TRT Avaz’dan canlı olarak yayınlandı.

8 Ocak’ta Artun Hoinic yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Schumann’ın piyano konçertosunu yorumlayan Gülsin Onay, 12 Ocak’ta Notre Dame de Sion konserleri çerçevesinde Erkin Onay ile bir resital çaldı.

14 Ocak’ta İzmir Türk Amerikan Derneği Konser Salonu’nda İzmirli sevenleriyle buluşacak olan sanatçı, 27 Ocak’ta ünlü yaylı çalgılar dörtlüsü Endellion Quartet ile Cambridge’de bir oda müziği konseri verecek.

<< Önceki Sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Sonraki Sayfa >>

Powered by CuteNews