GÜNCEL
GÜNCEL
ARŞİV

BREZİLYA’YI OLİMPİYAT SPORCULARINDAN ÖNCE, MÜZİKLE FETHEDECEK

Bu sezon, konserlerinin bir bölümünü keman sanatçısı oğlu Erkin Onay ile keman-piyano repertuvarına ayıran Gülsin Onay, Şubat ayında Almanya ve İngiltere’de seslendirdikleri, ayakta alkışlanan Türk temalı programı, Mart ayında Brezilya’da tekrarlayacak.

Gülsin Onay, baharı Londra, Sao Paulo, Brazilya, İzmir, Buca ve İstanbul’da Karşılıyor..

Kariyerinin önemli bölümünü, Türk bestecilerin eserlerinin yurt dışında tanıtılmasına adayan ünlü piyanist, özellikle öğretmeni ve ikinci piyano konçertosunu kendisine adayan Ahmed Adnan Saygun’un eserlerinin yurt dışındaki ilk seslendirilişlerini gerçekleştirmiştir. Doç. Erkin Onay ile de keman-piyano için bestelenmiş eserleri, Batı müziğinin Türkiye’deki gelişimini gözler önüne seren özel bir repertuvar ile Almanya ve İngiltere’deki sanatseverlere taşıyan ünlü piyanist, diğer yandan Nisan sonunda imza atacağı bir başka dünya prömiyerine hazırlanıyor.

2 Mart tarihinde Londra’da özel bir konser veren Gülsin Onay ve Erkin Onay, 15 Mart’ta Sao Paoulo Kültür Merkezi’nde; hemen ardından 17 Mart’ta başkent Brazilya’da birer resital verecekler. Ağustos ayındaki Olimpiyatlardan önce, bayrağımızı Brezilya’ya notalar üstünde taşıyacak olan ikili, Mayıs ayında bambaşka bir programla İstanbul’da olacak.

Gülsin Onay 25 Mart’ta, Polonya’nın genç kuşak şefleri arasında en yeteneklilerinden biri olarak gösterilen ve halen Lublin Filarmoni Orkestrası’nın sanat yönetmenliğini yürüten Wojciech Rodek yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde, Tchaikovsky'nin Op.23, 1 numaralı piyano konçertosunu seslendirecek.

Tchaikovsky’nin 1874’te dönemin ünlü virtüözü Rubisntein için bestelediği ama sanatçının bir çok değişiklik istemesi üzerine kızarak, “tek bir notasını bile değiştirmeden” bastırdığı eser hakkında Gülsin Onay şunları söylüyor: "Tchaikovsky bu eseri dönemin en iyi piyanistlerinden Nikolai Rubinstein'a adamış, ama Rubinstein ilk etapta eseri acımasızca eleştirmiş.. Bunun üzerine uğradığı büyük hayal kırıklığını Nadezhda Von Meck'e yazdığı mektuptan öğreniyoruz.. Bu nedenle eseri çalarken, sanki konçertoyu bana ithaf etmiş gibi ve Tchaikovsky'nin hayallerini gerçekleştirecekmişim gibi hissediyorum.."

Ünlü piyanist 26 Mart’ta Buca Festivali’nde Mozart, Liszt ve Chopin’in eserlerinden oluşan bir resital verecek.

UNICEF İyi Niyet Elçisi olarak yalnız çocuklar yararına konserler vermekle yetinmeyen Gülsin Onay, 30 Mart’ta Notre Dame de Sion Lisesi içindeki St.Esprit Kilisesi’nde bir hayır konseri verecek. Bu konserde Tchaikovsky Konservatuarı öğrencisi ve 2015 OrchestraSion Piyano Yarışması birincisi genç piyanist Cemil Yener Gökbudak’ı da sanatseverlerle tanıştıracak.

Ünlü sanatçı Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde, Bujor Hoinic’in piyano konçertosunun dünya prömiyerini gerçekleştireceği Nisan ayında, Zonguldak,Tokyo ve Ankara’da sanatseverlerle buluşacak.

GÜLSİN ONAY İZMİR'DE GENÇ PİYANİSTLERLE BULUŞTU

Eğitime ve genç yeteneklerin desteklenmesine büyük önem veren Devlet Sanatçısı Gülsin Onay her fırsatta ustalık sınıfı çalışmaları yapıyor. Bu yıl sömestr tatilinde, 2-5 Şubat tarihleri arasında, İKSEV tarafından organize edilen ustalık sınıflarında, yetenekli gençlerle çalıştı.

Ünlü sanatçı İzmir'den İstanbul'a geçerek, 7 Şubat'ta Beylikdüzü Kültür Merkezi'nde Mozart, Liszt ve Chopin'in eserlerinden oluşan bir program seslendirecek.

2015 içinde ve 2016 başında Lüksemburg, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Tekirdağ ve Ankara'da keman sanatçısı oğlu Erkin Onay ile ayakta alkışlanan Gülsin Onay, duo konserlerine Şubat ayında Almanya ve İngiltere'de devam edecek.

13 ve 15 Şubat'ta Almanya'nın Münster ve Düsseldorf kentlerinde, Yunus Emre Enstitüsü, Türk Alman Dostluk Derneği ve Münster Başkonsolosluğu işbirliği ile düzenlenen konserlerde, dostluk derneğinin 100.yılı şerefine birlikte çalacak olan ikilinin programında, Türk temalı eserler yer alacak. Mozart'ın Alla Turca sonatından, Ekrem Zeki Ün ve Adnan Saygun'un eserlerine uzanan programı, Alman ve Türk dinleyicilere sıra dışı bir müzikal uyum içinde sunacaklar.

Mayıs ayından bu yana İngiltere'nin St.Albans kentinin belediye başkanlığını yürüten Salih Gaygusuz'un davetlisi olarak, 27 Şubat'ta St.Albans' Abbey'de bir yardım konserinde, bu kez Beethoven, Brahms ve Saygun'un keman-piyano eserlerini seslendirecek olan ikili, 2 Mart'ta Londra Büyükelçiliği'nde bir konser verecekler.

Halen Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası'nda keman sanatçısı olarak görev yapan ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı'nda ders veren Doçent Erkin Onay ve Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay, Mart içinde Brezilya ve Nisan'da Japonya'da bir dizi konser daha çalacaklar.

GÜLSİN ONAY 2016'YA RENKLİ KONSERLERLE BAŞLADI

Aralık 2015’te 4 haftada 9 konser veren piyanist Gülsin Onay, yeni yılı yeni bir kayıt çalışması ile karşıladı.

Keman sanatçısı oğlu Erkin Onay ile son dönemde sık sık seslendirdikleri repertuarı Ankara’da kaydeden sanatçı, 5 Ocak TRT Radyo 3 Konserleri kapsamında eşi Tony Scholl ve oğlu Erkin Onay ile verdiği “Gülsin Onay ile Biz Bize” başlıklı konser Radyo 3 ve TRT Avaz’dan canlı olarak yayınlandı.

8 Ocak’ta Artun Hoinic yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Schumann’ın piyano konçertosunu yorumlayan Gülsin Onay, 12 Ocak’ta Notre Dame de Sion konserleri çerçevesinde Erkin Onay ile bir resital çaldı.

14 Ocak’ta İzmir Türk Amerikan Derneği Konser Salonu’nda İzmirli sevenleriyle buluşacak olan sanatçı, 27 Ocak’ta ünlü yaylı çalgılar dörtlüsü Endellion Quartet ile Cambridge’de bir oda müziği konseri verecek.

GÜLSİN ONAY, 2015'İ YOĞUN BİR KONSER PROGRAMIYLA KAPATIYOR...

9 Aralık’ta Malta’nın başkenti Valetta’nın tarihi konser salonu Teatru Manoel’de bir resital verecek olan sanatçı, 12 Aralık’ta Tekirdağ’da bu yıl ilk kez düzenlenen Gülsin Onay Piyano Günleri’nin kapanış konserinde keman sanatçısı oğlu Erkin Onay ile birlikte çalacak. İkili 14 Aralık’ta da Eskişehirli müzikseverlerle buluşacak. Gülsin Onay’ın Aralık’ta İstanbul’da vereceği ilk konser UNICEF yararına SOHO’da gerçekleşecek.

2014’te kaybettiğimiz değerli piyanist Devlet Sanatçısı Verda Erman anısına, 19 Aralık’ta Paris’teki Adyar Tiyatrosu’nda Güray Başol, Stephane Blet, Ayla Erduran, Anton Martinov, Jean-Claude Pennetier, Georges Pludermacher, Bruno Rigutto ve Hüseyin Sermet ile aynı sahneyi paylaşacak. Hemen ardından UNESCO’nun 70.kuruluş yıldönümü şerefine Paris’te bir konser verecek olan Gülsin Onay, 23 Aralık’ta İstanbul’da Akbank Sanat’ta öğrencisi Mert Yeşilmenderes ile birlikte çalacak.

Pera Palas Jumeirah Otel’de IDSO sabah konserlerinin nostaljik anısını yaşatmayı hedefleyen ve İstanbullu müzikseverlerin büyük ilgi gösterdiği Cumartesi konserleri çerçevesinde 26 Aralık’ta bir sabah resitali çalacak olan piyanist, 2015’in son konserini 28 Aralık'ta Ege Üniversitesi'nde verecek.

KASIM'DA İSTANBUL, İZMİR VE ANTALYA 'DA GÜLSİN ONAY RÜZGARI ESECEK

Gülsin Onay Atatürk’ü Anma Haftasında, 13 Kasım Cuma akşamı, dünyaca ünlü İngiliz Orkestra şefi James Judd yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde, Schuman'ın Op.54 la minör piyano konçertosunu seslendirecek. 

Eseri daha önce, Vladimir Askenazy ve İzlanda Senfoni Orkestrası, Wislocki ve Varşova Filarmoni Orkestrası, De la Fuente ve México Filarmoni Orkestrası, Sinfonia Varsovia gibi şefler ve orkestralar eşliğinde seslendiren piyanist, yapıtın kendisi için ifade ettiklerini şu sözlerle anlatıyor: "Lirik güzelliği ve ağır basan derin anlatım tarzıyla, çok severek yorumladığım muhteşem bir eser."

Sanatçı, aynı eseri, 16.Uluslararası Antalya Piyano Festivali çerçevesinde, 27 Kasım'da, bu kez Marek Pijarowski yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Antalyalı müzikseverler için çalacak.

Festival kapsamında ustalık sınıfları da açacak olan Gülsin Onay, 26 Kasım’da ATSO Güzel Sanatlar Lisesi’ndeki söyleşi ve dinletinin ardından ilk ustalık sınıfı çalışmasını gerçekleştirecek. Konseri izleyen 28 ve 29 Kasım günleri de Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda genç piyanistlerle deneyimlerini paylaşmaya devam edecek. 

Gülsin Onay, bu sezon keman sanatçısı oğlu Erkin Onay ile pek çok konser veriyor. Ekim ayında Lüksemburg'daki konserden sonra, 24 Kasım'da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde, ilk kez İzmir dinleyicisi için birlikte çalacaklar.

2013’den beri saygın Alink-Algerich Vakfının üyelerinden biri olan İstanbul Orchestra’Sion - Uluslararası Piyano Yarışması'na jüri üyesi olarak davet edilen Gülsin Onay, 16-22 Kasım tarihleri arasında yarışma için İstanbul'da olacak.

 

 

<< Önceki Sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Sonraki Sayfa >>

Powered by CuteNews