GÜNCEL
GÜNCEL
ARŞİV

Duyarlı yorumlarıyla olduğu kadar, enerjisiyle de müzikseverleri kendine hayran bırakan Gülsin Onay, sonbaharı Fethiye'den Şili'ye, İzmir'den Ankara'ya uzanan 15 konserle uğurladı.

UNICEF İyi Niyet Elçisi Devlet Sanatçısı Gülsin Onay, sonbahar konserlerinin büyük bölümünü, özellikle de çocukların eğitimi için çalışan TED İstanbul Koleji Vakfı, İzmir Sağkal Derneği, İstanbul Otizm Destek, Eğitim ve Dayanışma Derneği gibi çeşitli sivil toplum kuruluşları yararına verdi. Çocuklar için çocuklarla konserler veren piyanist, İzmir'de Barış Çocuk Senfoni Orkestrası ve İstanbul'da iki genç piyanist ile çaldı.

Resitaller, orkestra konserleri ve oda müziği ile dopdolu olan Kasım ayında, 2000.konserini Gümüşlük'te birlikte verdiği Ulvi Yücelen Oda Müziği Yarışması birincisi Saygun Quartet ile yeniden bir araya geldi. Duayen piyanist, İzmir Hikmet Şimşek Kültür Merkezi ve İstanbul Süreyya Operası'ndaki iki konserde, başarılı dörtlüyle Erkin ve Schumann'ın piyanolu beşlilerini seslendirdi.

10 Kasım'da, günümüzün en önemli şairlerinden Ataol Behramoğlu ile özel bir şiir-müzik akşamında bir araya gelen Gülsin Onay, Eylül 2016'da Avrupa Homeros Şiir ve Sanat Madalyası verilen ünlü şairin dizeleriyle Chopin ve Saygun'un ezgilerini Atamızın anısına ithaf etti.

1976'dan bu yana solist sanatçısı olduğu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın 190.Kuruluş Yıldönümü için düzenlenen iki özel konserin de solisti Gülsin Onay'dı.

Yönetmenliğini Martı Zeyrek'in yaptığı "Gülsin Onay: Piyanist" belgeselinin galası, 22 Kasım 2016 tarihinde Pera Palas Jumeirah Hotel'de gerçekleştirildi. Gösterimden sonra bir resital veren sanatçı, salonda bulunan sanatseverler tarafından ayakta alkışlandı.

Yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da sürekli konserler veren uluslararası gururumuz Gülsin Onay, 2 ve 4 Aralık'ta Fransa'nın Grenoble kentinde sahne alacak. Kariyerine Leonard Bernstein'in asistanı olarak başlayan ve 2008'den bu yana sık sık ülkemizde de konserler yöneten Fransız orkestra şefi Patrick Souillot yönetimindeki Grenoble Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşliğinde, Robert Schumann'ın la minör ünlü piyano konçertosunu seslendirecek.

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl ikinci kez organize edilen Gülsin Onay Piyano Günleri, 6 Aralık’ta Namık Kemal Üniversitesi Konferans Salonu’nda başlıyor.

6-10 Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Gülsin Onay Piyano Günleri’nin programı ilan edildi. Açılışını Gülsin Onay’ın gerçekleştireceği etkinliğin sanatçı tarafından bizzat hazırlanan programı, birbirinden değerli ustaları ve genç piyanistleri müzikseverlerle buluşturacak. Geçtiğimiz yıl Borusan Quartet, Bülent Evcil, Trio Avrasya, İDOB Solistleri ve Erkin Onay’ı ağırlayan Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, 2014 yılında Gülsin Onay’ın adını bir sokağa vermişti. II. Gülsin Onay Piyano Günleri kapsamındaki konserlerin tamamı Namık Kemal Üniversitesi Konferans Salonu’nda saat 20.30’da başlayacak.

Gülsin Onay, İzmir’den Santiago’ya, siyah beyaz tuşları sonbahar renklerine boyuyor..

5.Fethiye Benyamin Sönmez Klasik Müzik Festivali’nin açılışını 21 Eylül’de yapan Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay, 2016-2017 sezonunu İzmir’de açıyor.

Genel Sanat Yönetmenliğini Rengim Gökmen’in yürüttüğü Karşıyaka Oda Orkestrası eşliğinde Chopin’in Op. 2. Piyano konçertosunu yorumlayacak olan sanatçı, bestecinin memleketi Polonya’da başta olmak üzere, tüm dünyada istisnai bir Chopin yorumcusu olarak kabul ediliyor.

2007’de çok başarılı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile şereflendirilen piyanist, bestecinin 20 yaşındayken, eğitimini henüz tamamladığı yıllarda yazdığı piyano konçertosu ile İzmirli hayranlarını bir kez daha büyüleyecek.

Onay, Chopin’le ilgili duygularını bir röportajında şöyle ifade etmiş: “6 yaşında ilk konserimi verdiğimde, ilk olarak Chopin’in valsini çalmıştım. Chopin’e baktığımda, notalarında hikâyeler buluyordum sanki. Chopin çalmanın bana yaşattığı duygular çok erken yaşta belirmeye başladı. Büyürken algılarım, bakış açılarım, hislerim, sanki hep Chopin notalarında hayat buldu diyebilirim. Sadece romantik olarak da görmüyordum Chopin’i, bazı pasajlar bazen beni güldürürdü. Tabii Chopin deyince akla piyanonun şairi geliyor, o da önemli tabii, ama ben Chopin’in farklı taraflarını gördüm hep. O sanki sırdaşımdı.. hala da öyle.”

Hikmet Şimşek Kültür Merkezi’ndeki konser 10 Ekim Pazartesi günü, saat 20.00’de. KODA’yı Rengim Gökmen yönetecek.

Duayen piyanist, 13 Ekim’de Notre Dame de Sion Lisesi Konser Salonu’nda, sezonun ilk İstanbul konserini verecek. Resital programında Mozart’ın “Alla Turca” başlıklı sonatı, Mendelssohn’un Op.54 Variations sérieuses, Debussy’nin Images ve Chopin’in si minör sonatı yer alıyor.

23 Ekim’de ise TED İstanbul Koleji Vakfı'nın düzenlediği “Cumhuriyetimizin 93. Yılında Nesilden Nesile Sanat Elçilerimizle Birlikte” başlıklı özel bir konserde, genç piyanist Ayşedeniz Gökçin ile bir araya geliyor.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına, 27 Ekim’de Şili’nin Santiago kentindeki Teatro Oriente’de devam edecek olan Onay, buradaki resitalinde Schumann, Beethoven, Mendelssohn, Saygun ve Chopin’in eserlerini seslendirecek.

11 Eylül 2016

Tüm dostlarıma mutlu ve huzurlu bir Bayram dilerim..

Ne mutlu büyüklerinin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öpebilenlere..

Ailesiz, yersiz yurtsuz, işsiz, acılı ve buruk canlarımızın bayramda yanlarında olalım, üzüntülerine ortak olalım..

Gülsin Onay

Ne mutlu bana ki, bu özel günde İzmir'de özel bir konser veriyorum

Güzelbahçe Belediyesi’nin nazik davetiyle, 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızı İzmirlilerle kutlayacağım için çok heyecanlıyım.

Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni öyle sağlam temeller, öyle evrensel değerler üzerine inşa etmiş ki.. Bu topraklarda yaşayan insanlar o kadar güçlü bir maneviyata sahip ki.. Bu sayede, son günlerde yaşadıklarımız bizi böleceğine birleştiriyor.

Elbette çok zor günler yaşıyoruz. Her gün yurdun bir köşesinden gelen şehit haberleri yüreğimi dağlıyor. Ölenlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Atatürk’ün yolundan ayrılmadığımız, onun bu Cumhuriyeti kurduğu temele sahip çıktığımız sürece, yolumuzun açık olduğuna, yürekten inanıyorum. El birliği ile bu zor günleri atlatacağız.

Sanatçı olarak görevim, yaptığım işe en iyi şekilde devam etmek. Müziğimle, pozitif duruşumla insanlara moral, enerji ve motivasyon kaynağı olmak.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda, her gün minnet ve özlemle andığımız Atatürk’ü, farklı bir idrakle anacağız. Konserde buluşmak üzere. Gülsin Onay

Kış sezonunu Cambridge'de verdiği konserle kapatan Gülsin Onay, 2000.konserini Gümüşlük'te verecek.

13 yıldır sanat danışmanlığını yaptığı Gümüşlük Klasik Müzik Festivali'nin açılışına sayılı günler kaldı.

Sanat Yönetmenliğini Eren Levendoğlu'nun yürüttüğü 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali'nin açılış konseri, Gülsin Onay'ın 2000. konseri olma özelliği ile öne çıkıyor.

İlk konserini 6 yaşındayken TRT İstanbul Radyosu'nda veren sanatçının 8 Temmuz'daki konseri, festivalin "Taşta Klasik" konserlerinin de ilki olacak.

13. Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Açılış konseri çarpıcı bir buluşmaya sahne olacak.

Gülsin Onay 2000.konserinde, kendisine ikinci piyano konçertosunu adayan hocası Saygun'un ismini taşıyan başarılı yaylı çalgılar dörtlüsü ile, bir başka hocası Mithat Fenmen'i 100. doğum yıldönümünde anacak. Onunla çalıştığı Chopin piyano konçertosu uyarlamasının da yer aldığı bu program, çok özel enerjilerin buluşması açısından Onay için büyük önem taşıyor.

Sanatının zirvesindeki virtüöz, dünyanın dört bir yanından aldığı davetlerle 2016-2017 sezonunda Hong Kong'dan Almanya'ya, Şili'den İtalya'ya çok geniş bir coğrafyada ülkemizi gururla temsil etmeye, özellikle 110.doğum yıl dönümünde hocası Adnan Saygun'un eserlerini 5 kıtada seslendirmeye ve kendisini dinlemeye gelenleri sihirli müzikal dünyasında büyülemeye devam edecek.

Geçtiğimiz sezon keman sanatçısı oğlu Erkin Onay ile Almanya, Lüksemburg, İngiltere, Brezilya ve Türkiye'de çok sayıda konser veren Gülsin Onay, 3 Temmuz'da Dibeklihan Kültür Sanat Köyü'ndeki ikili konseriyle yaza merhaba diyecek.

<< Önceki Sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Sonraki Sayfa >>

Powered by CuteNews