GÜNCEL
GÜNCEL
ARŞİV

3 farklı konçerto, 2 resital, 2 oda müziği programı 10 şehri kapsayan 13 konser

Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay, Hong Kong ve Japonya'yı kapsayan Uzakdoğu Turnesi'nin hemen ardından, yoğun bir konser programıyla Türkiye ve Kuzey İngiltere'deki konserlerine hazırlanıyor.

Sanatçı 16 Şubat 2017 tarihinde, Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde, Ahmed Adnan Saygun'un 1.Piyano Konçertosu'nu Hong Kong'da ilk kez seslendirdi.

110.doğum yıldönümünde Hocası Saygun'un eserlerine Japonya'daki resitallerinde de yer veren sanatçı, 12 Mayıs'ta Almanya'nın prestijli orkestralarından Göttingen Symphoniker eşliğinde vereceği konserde 1.Piyano Konçertosu'nu bir kez de Alman müzikseverler için seslendirecek.

3 Mart'ta Nezih Seçkin yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Saint Saens'ın 2.piyano konçertosu yorumu, ayakta alkışlanan sanatçı, oğlu keman sanatçısı Erkin Onay ile yılın ilk konserini 8 Mart'ta İstanbul Kültür Üniversitesi Akıngüç Oditoryumu'nda verdi.

110.doğum yılında Hocası Saygun'un eserlerini dünyanın dört bir yanında seslendiren Gülsin Onay, 14 Mart'ta başlayacak olan "Master Musicians International Serisi" kapsamındaki Kuzey İngiltere turnesinde, 4 ayrı şehirde resitaller verecek. Stock-On-Tees, Barnard Castle, Durham ve North Shields'daki konserlerinde, Saygun'un eserleri öğrencisinin parmaklarından, bir kez de Kuzey İngiltere'de ses bulacak.

14 Mart 2017 The ARC, STOCKTON-ON-TEES

15 Mart 2017 THE WITHAM, BARNARD CASTLE

16 Mart 2017 BELMONT, DURHAM

17 Mart 2017 CHRIST CHURCH, NORTH SHIELDS

Kuzey İngiltere'deki konserlerini, dünyanın önde gelen yaylıçalgılar dörtlüsü Endellion String Quartet ile 3 konserlik Türkiye turnesi izleyecek.

20 Mart 2017 BİLKENT ODA MÜZİĞİ GÜNLERİ KAPANIŞ KONSERİ

22 Mart 2017 BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ALBERT LONG HALL

23 Mart 2017 NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ, SÜLEYMANPAŞA TEKİRDAĞ

Bu yıl ilk kez düzenlenen ve Sanat Yönetmenliğini Şevki Karayel'in üstlendiği Büyükçekmece Piyano Günleri Açılış Konseri'ni 24 Mart'ta verecek.

26 Mart'ta İzmir'de, Mülteci Çocuklardan oluşan bir koro ile aynı sahneyi paylaşacak olan UNICEF İyi Niyet Elçisi piyanist, "Bestelerle Barışa Yolculuk" adını taşıyan gecede, Rengim Gökmen yönetimindeki Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası eşliğinde, Mozart KV414, 12 numaralı piyano koçertosunu seslendirecek.

29 Mart'ta, Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı yararına, bir kez daha oğlu Erkin Onay ile bir araya gelerek, İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi'nde, uzun Mart maratonunun son konserini verecek. Gülsin Onay Nisan başında, Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde vereceği konserin hemen ardından, genç piyanistlerle buluşarak, sezonun Ankara'daki ilk Ustalık Sınıfı çalışmasını gerçekleştirecek.

Hong Kong’da Saygun prömiyeri ve 17. Japonya turnesi

Anıtsal bestecimiz Ahmed Adnan Saygun'un piyano konçertolarını yurt içinde ve yurt dışında, 100'ü aşkın konserde seslendiren Gülsin Onay, 1.Piyano Konçertosu'nun Hong Kong prömiyerini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

İkinci piyano konçertosunu öğrencisi Gülsin Onay için besteleyen, anıtsal bestecimiz Ahmed Adnan Saygun (1907-1991), bir mektubunda şöyle yazmıştı Onay'a: “Benim için sanat adamı, hiçbir maddi endişeye hayatında yer vermeyen ve başkaları tarafından gelecek övgülü sözler ile kendini vanite çukuru batağı içinde boğulmaya bırakmayan ve daima gücü yettiğince iyiyi, güzeli, gerçeği arayan, ona ulaşmaya çalışarak insan olmanın faziletini duymaya ve duyurmaya ömrünü veren kişidir. Ben bütün hayatımda bu yolda yürüdüm. Bu söylediğim ideale doğru bir iki eser verebildiysem ne güzel.”

75 ülkeyi kapsayan uluslararası kariyeri süresince, hocasının yazdıklarını nasihat belleyen ve en iyi şekilde uygulamayı başaran Gülsin Onay, yurt içinde ve yurt dışında yüzlerce kez seslendirdiği konçertoların ilkini, bu kez Hong Konglulara dinletecek. Hocasının eserini Hong Kong'da ilk kez seslendirecek olmanın onur ve heyecanını taşıyan sanatçı, Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BIFO) ile provalara 10 Şubat'ta başlıyor. 45.Hong Kong Sanat Festivali kapsamında, 16 Şubat'ta gerçekleşecek konserin hemen ardından ise Japonya’ya geçecek.

Ünlü piyanist, adına üretilmiş bir şarap markasının da bulunduğu Japonya'da geniş bir hayran kitlesi tarafından ilgiyle takip ediliyor ve çeşitli konserleri ulusal televizyonlarda yayınlanarak milyonlarca insana ulaşıyor. On yedinci Japonya turnesi kapsamında bu kez Fukuoka ve Shirakawa’da Beethoven, Debussy, Chopin ve Franck'ın eserlerinden oluşan resitaller verecek.

Gülsin Onay'dan Yeni Albüm Müjdesi!

Yılın ilk günlerinde İzmir, Cambridge, Ankara ve Eskişehir’deki dinleyicileriyle buluşan Gülsin Onay, yeni yıla yepyeni bir albüm kaydıyla merhaba dedi. Kısa süre içinde dinleyicilerin beğenisine sunulacak olan albümde yer alan Saygun, Beethoven, Mozart, J.S.Bach ve Franck'a ait eserleri, duayen piyanist ilk kez kaydetti. Hayranları tarafından sabırsızlıkla beklenen albümün, tüm dünyada iTunes üzerinden satılması planlanıyor.

Yılın İlk Ustalık Sınıfı İstanbul'da..

Yaz aylarında Gümüşlük Festival Akademisi'nde genç piyanistlerle buluşan ve eşsiz deneyimini paylaşan Onay, sezon içinde de, programı ne kadar yoğun olursa olsun, öğrencilere zaman ayırıyor. 2017'nin ilk çalışması, 6 ve 7 Şubat'ta İstanbul’da yapılacak. Boğaziçi Sanat Akademisi’nin düzenlediği ustalık sınıfının ardından, 9 Şubat’ta "Başarım Sensin Derneği" yararına Pera Palas Jumeirah Otel’de özel bir konser verecek.

Aralık 2016’da yurt içinde ve yurt dışında verdiği 9 konserde müziğin sihrini paylaşan Gülsin Onay, ustalık sınıfı çalışmalarıyla da, gençlere ilham verdi.

Bu yıl ilk kez düzenlenen  1.Bursa Nilüfer Uluslararası Piyano Yarışması ve Festivali’nin açılışı 10 Aralık’ta gerçekleşti. Rengim Gökmen yönetimindeki Karşıyaka Oda Orkestrası eşliğinde Chopin’in iki numaralı Piyano Konçertosunu seslendiren Gülsin Onay, ustalık sınıflarında her yaştan piyanistlerle deneyimlerini paylaştı.
 

Gülsin Onay ustalık sınıfı çalışmaları, 6 ve 7 Şubat'ta İstanbul'da, 4-5-6 Nisan'da da Ankara'da devam edecek.

Usta piyanist 2017'nin ilk konserinde, Naci Özgüç yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Ahmed Adnan Saygun'un 1.piyano konçertosunu seslendirecek.
Bestecinin ismini taşıyan salonda, 6 Ocak ölüm yıldönümünde, doğduğu şehirde 110.doğum yıldönümünün ilk konserini vermenin, kendisi için çok duygulu ve unutulmaz bir deneyim olacağını ifade eden Onay, 2017'de hocası Saygun'un eserlerini tüm dünyada daha sık seslendireceğini belirtiyor.

 

16 Şubat Hong Kong, 21 Şubat Tokyo, 13 Mayıs Göttingen, 16 Mart İngiltere, 26 Nisan ABD konserleri gibi..

Enerjisiyle takipçilerini kendisine hayran bırakan ve her fırsatta yeniliklerle onları şaşırtan Gülsin Onay, 2017'de yepyeni bir projeyle TRT Radyo-3'te olacak. Gülsin Onay'la Radyo-3 Atölyesi adlı 60 dakikalık programın yapımcılığını üstelenen sanatçı, sahne üstünde ve arkasında yaşadıklarını, anılarını, eserlere yaklaşımını ve beğendiği yorumcuları 7 Ocak Cumartesi gününden itibaren radyodan paylaşacak.

Sık sık davet edildiği Cambridge West Road Konser Salonu'ndaki "New Europe Society Schumann Serisi" çerçevesinde, 14 Ocak'ta vereceği resitalde, bu kez Schumann, Ravel ve Beethoven'ın eserlerini seslendirecek.

Yorum gücü yanında repertuvar zenginliğini de yansıtan 20'yi aşkın albüm kaydına, bir yenisinin daha ekleneceği müjdesiyle hayranlarını sevindiren Gülsin Onay, yeni albüm için kolları sıvadı. Bilkent'te yapacağı kayıtlar ve izleyen aylarda farklı mekanlarda sürdüreceği çalışmaların içeriği henüz ilan edilmedi.

Duyarlı yorumlarıyla olduğu kadar, enerjisiyle de müzikseverleri kendine hayran bırakan Gülsin Onay, sonbaharı Fethiye'den Şili'ye, İzmir'den Ankara'ya uzanan 15 konserle uğurladı.

UNICEF İyi Niyet Elçisi Devlet Sanatçısı Gülsin Onay, sonbahar konserlerinin büyük bölümünü, özellikle de çocukların eğitimi için çalışan TED İstanbul Koleji Vakfı, İzmir Sağkal Derneği, İstanbul Otizm Destek, Eğitim ve Dayanışma Derneği gibi çeşitli sivil toplum kuruluşları yararına verdi. Çocuklar için çocuklarla konserler veren piyanist, İzmir'de Barış Çocuk Senfoni Orkestrası ve İstanbul'da iki genç piyanist ile çaldı.

Resitaller, orkestra konserleri ve oda müziği ile dopdolu olan Kasım ayında, 2000.konserini Gümüşlük'te birlikte verdiği Ulvi Yücelen Oda Müziği Yarışması birincisi Saygun Quartet ile yeniden bir araya geldi. Duayen piyanist, İzmir Hikmet Şimşek Kültür Merkezi ve İstanbul Süreyya Operası'ndaki iki konserde, başarılı dörtlüyle Erkin ve Schumann'ın piyanolu beşlilerini seslendirdi.

10 Kasım'da, günümüzün en önemli şairlerinden Ataol Behramoğlu ile özel bir şiir-müzik akşamında bir araya gelen Gülsin Onay, Eylül 2016'da Avrupa Homeros Şiir ve Sanat Madalyası verilen ünlü şairin dizeleriyle Chopin ve Saygun'un ezgilerini Atamızın anısına ithaf etti.

1976'dan bu yana solist sanatçısı olduğu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın 190.Kuruluş Yıldönümü için düzenlenen iki özel konserin de solisti Gülsin Onay'dı.

Yönetmenliğini Martı Zeyrek'in yaptığı "Gülsin Onay: Piyanist" belgeselinin galası, 22 Kasım 2016 tarihinde Pera Palas Jumeirah Hotel'de gerçekleştirildi. Gösterimden sonra bir resital veren sanatçı, salonda bulunan sanatseverler tarafından ayakta alkışlandı.

Yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da sürekli konserler veren uluslararası gururumuz Gülsin Onay, 2 ve 4 Aralık'ta Fransa'nın Grenoble kentinde sahne alacak. Kariyerine Leonard Bernstein'in asistanı olarak başlayan ve 2008'den bu yana sık sık ülkemizde de konserler yöneten Fransız orkestra şefi Patrick Souillot yönetimindeki Grenoble Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşliğinde, Robert Schumann'ın la minör ünlü piyano konçertosunu seslendirecek.

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl ikinci kez organize edilen Gülsin Onay Piyano Günleri, 6 Aralık’ta Namık Kemal Üniversitesi Konferans Salonu’nda başlıyor.

6-10 Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Gülsin Onay Piyano Günleri’nin programı ilan edildi. Açılışını Gülsin Onay’ın gerçekleştireceği etkinliğin sanatçı tarafından bizzat hazırlanan programı, birbirinden değerli ustaları ve genç piyanistleri müzikseverlerle buluşturacak. Geçtiğimiz yıl Borusan Quartet, Bülent Evcil, Trio Avrasya, İDOB Solistleri ve Erkin Onay’ı ağırlayan Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, 2014 yılında Gülsin Onay’ın adını bir sokağa vermişti. II. Gülsin Onay Piyano Günleri kapsamındaki konserlerin tamamı Namık Kemal Üniversitesi Konferans Salonu’nda saat 20.30’da başlayacak.

Gülsin Onay, İzmir’den Santiago’ya, siyah beyaz tuşları sonbahar renklerine boyuyor..

5.Fethiye Benyamin Sönmez Klasik Müzik Festivali’nin açılışını 21 Eylül’de yapan Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay, 2016-2017 sezonunu İzmir’de açıyor.

Genel Sanat Yönetmenliğini Rengim Gökmen’in yürüttüğü Karşıyaka Oda Orkestrası eşliğinde Chopin’in Op. 2. Piyano konçertosunu yorumlayacak olan sanatçı, bestecinin memleketi Polonya’da başta olmak üzere, tüm dünyada istisnai bir Chopin yorumcusu olarak kabul ediliyor.

2007’de çok başarılı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile şereflendirilen piyanist, bestecinin 20 yaşındayken, eğitimini henüz tamamladığı yıllarda yazdığı piyano konçertosu ile İzmirli hayranlarını bir kez daha büyüleyecek.

Onay, Chopin’le ilgili duygularını bir röportajında şöyle ifade etmiş: “6 yaşında ilk konserimi verdiğimde, ilk olarak Chopin’in valsini çalmıştım. Chopin’e baktığımda, notalarında hikâyeler buluyordum sanki. Chopin çalmanın bana yaşattığı duygular çok erken yaşta belirmeye başladı. Büyürken algılarım, bakış açılarım, hislerim, sanki hep Chopin notalarında hayat buldu diyebilirim. Sadece romantik olarak da görmüyordum Chopin’i, bazı pasajlar bazen beni güldürürdü. Tabii Chopin deyince akla piyanonun şairi geliyor, o da önemli tabii, ama ben Chopin’in farklı taraflarını gördüm hep. O sanki sırdaşımdı.. hala da öyle.”

Hikmet Şimşek Kültür Merkezi’ndeki konser 10 Ekim Pazartesi günü, saat 20.00’de. KODA’yı Rengim Gökmen yönetecek.

Duayen piyanist, 13 Ekim’de Notre Dame de Sion Lisesi Konser Salonu’nda, sezonun ilk İstanbul konserini verecek. Resital programında Mozart’ın “Alla Turca” başlıklı sonatı, Mendelssohn’un Op.54 Variations sérieuses, Debussy’nin Images ve Chopin’in si minör sonatı yer alıyor.

23 Ekim’de ise TED İstanbul Koleji Vakfı'nın düzenlediği “Cumhuriyetimizin 93. Yılında Nesilden Nesile Sanat Elçilerimizle Birlikte” başlıklı özel bir konserde, genç piyanist Ayşedeniz Gökçin ile bir araya geliyor.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına, 27 Ekim’de Şili’nin Santiago kentindeki Teatro Oriente’de devam edecek olan Onay, buradaki resitalinde Schumann, Beethoven, Mendelssohn, Saygun ve Chopin’in eserlerini seslendirecek.

<< Önceki Sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Sonraki Sayfa >>

Powered by CuteNews