GÜNCEL
GÜNCEL
ARŞİV

Kış sezonunu Cambridge'de verdiği konserle kapatan Gülsin Onay, 2000.konserini Gümüşlük'te verecek.

13 yıldır sanat danışmanlığını yaptığı Gümüşlük Klasik Müzik Festivali'nin açılışına sayılı günler kaldı.

Sanat Yönetmenliğini Eren Levendoğlu'nun yürüttüğü 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali'nin açılış konseri, Gülsin Onay'ın 2000. konseri olma özelliği ile öne çıkıyor.

İlk konserini 6 yaşındayken TRT İstanbul Radyosu'nda veren sanatçının 8 Temmuz'daki konseri, festivalin "Taşta Klasik" konserlerinin de ilki olacak.

13. Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Açılış konseri çarpıcı bir buluşmaya sahne olacak.

Gülsin Onay 2000.konserinde, kendisine ikinci piyano konçertosunu adayan hocası Saygun'un ismini taşıyan başarılı yaylı çalgılar dörtlüsü ile, bir başka hocası Mithat Fenmen'i 100. doğum yıldönümünde anacak. Onunla çalıştığı Chopin piyano konçertosu uyarlamasının da yer aldığı bu program, çok özel enerjilerin buluşması açısından Onay için büyük önem taşıyor.

Sanatının zirvesindeki virtüöz, dünyanın dört bir yanından aldığı davetlerle 2016-2017 sezonunda Hong Kong'dan Almanya'ya, Şili'den İtalya'ya çok geniş bir coğrafyada ülkemizi gururla temsil etmeye, özellikle 110.doğum yıl dönümünde hocası Adnan Saygun'un eserlerini 5 kıtada seslendirmeye ve kendisini dinlemeye gelenleri sihirli müzikal dünyasında büyülemeye devam edecek.

Geçtiğimiz sezon keman sanatçısı oğlu Erkin Onay ile Almanya, Lüksemburg, İngiltere, Brezilya ve Türkiye'de çok sayıda konser veren Gülsin Onay, 3 Temmuz'da Dibeklihan Kültür Sanat Köyü'ndeki ikili konseriyle yaza merhaba diyecek.

Gülsin Onay Cambridge TV'de

Gülsin Onay'ın 16 Haziran 2016 tarihinde West Road Konser Salonu'nda vereceği resitalden önce, Cambridge TV için kendisiyle bir röportaj yapan Frankie Lowe'nin hazırladığı haber, 9 Haziran 2016 tarihinde yayınlandı. 

https://www.youtube.com/watch?v=64ARa00-33A

 

2015-2016 Sezonunun Sonuna Yaklaşırken, Müzik Elçisi Gülsin Onay’ın Yoğun Temposu Devam Ediyor

Eylül 2015’ten Nisan 2016 sonuna kadar her hafta en az bir konser veren, Lüksemburg’dan Brezilya’ya, Japonya’dan Katar’a dünyanın dört bir yanında ülkemizi büyük başarıyla temsil eden sanatçı, Türkiye içinde de Zonguldak’tan İzmir’e, Fethiye’den Antalya’ya pek çok şehirde müzikseverler tarafından ayakta alkışlandı.

Sanatının zirvesindeki usta piyanist, resitallerinin yanı sıra, ustalık sınıfı çalışmaları, yurt dışında Saygun prömiyerleri, yardım konserleri, yarışma jüriliği, oda müziği konserleri ve festivallerde piyano edebiyatının önde gelen eserlerinden oluşan geniş repertuvarını izleyicileriyle paylaştı.

Gülsin Onay’ın Mayıs konserleri, 2 Mayıs’ta Kıbrıs’taki 2.Bellapais Bahar Festivali’nin açılış konseri ile başlıyor. Yeni kurulan KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Ali Hoca yönetiminde, trompet sanatçısı Julian Lupu ile birlikte Şostakoviç’in 1.piyano konsertosunu seslendirecek olan sanatçı, 13 Mayıs’ta İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi’nde Suadiye Gönüllüleri'nin organizasyonuyla bir yardım konseri için sahne alacak.

17 Mayıs’ta Ankara Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki resitalin hemen ardından, 2011 yılından bu yana, Prof. Türkan Saylan’ın yaşam anlayışını geleceğe taşıyacak bilim ve sanat ürünleri yaratan kişilere verilmekte olan “Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri” töreninde 18 Mayıs’ta İş Sanat’ta özel bir konser verecek.

23 Mayıs’ta Süreyya Operası’nın sezon kapanış konserinde, bu sezon birlikte pek çok konser verdiği oğlu keman sanatçısı Erkin Onay ile, Mozart, Debussy, Saygun, Ün ve Franck’ın eserlerinden oluşan bir program seslendirecek.

19 Mayıs Haftası, Kazakistan’ın 25.Bağımsızlık Yıldönümü ve Almatı’nın Kuruluşunun 1000.Yıldönümü Vesilesiyle, T.C. Almatı Başkonsolosluğunun davetiyle, 25 Mayıs'ta Jambıl Kazak Devlet Filarmonisi, Büyük Salon’da bir konser verecek olan Gülsin Onay, 16 Haziran’daki Cambridge konserinin ardından, Sanat Danışmanı olduğu 13.Gümüşlük Klasik Müzik Festivali için Bodrum’da olacak.

ANKARA'DA BİR DÜNYA PRÖMİYERİ, TOKYO'DA SAKURA EŞLİĞİNDE ROMANTİZM

Dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay, Nisan sonunda bir dünya prömiyerine imza atıyor.

1984’ten bu yana ülkemizde yaşayan, Ankara Devlet Opera ve Balesinin daimi şeflerinden Romen besteci Bujor Hoinic’in kendisine ithaf ettiği piyano konçertosunun dünya prömiyeri, 28 ve 29 Nisan tarihli konserlerde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile gerçekleşecek. Konserleri Artun Hoinic yönetecek.

Nisan konserleri Rengim Gökmen ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile başlayan Gülsin Onay, Katar turnesine de yine Rengim Gökmen yönetimindeki CSO ile çıkıyor.

Sakura zamanında Tokyo’ya, Beethoven, Schumann ve Chopin’in romantizmini taşıyacak olan ünlü piyanist, 12 Nisan’da Musicasa’da bir resital verecek.

Yurdumuzun her köşesinde konserler vermeye büyük önem veren Gülsin Onay, 8 Nisan’da Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde Erkin Onay ile birlikte çalacak.

Her doğum günü konserinde olduğu gibi, bu yıl da Bilkent Üniversitesi’nin kurucusu Prof.Dr. İhsan Doğramacı’nın doğum yıldönümünde, 3 Nisan’da Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde sahnede olacak ünlü piyanist. Konseri Gürer Aykal yönetecek.

Gülsin Onay’ı manevi kızı kabul eden ve Chopin yorumlarını hayran olan Prof.Dr. İhsan Doğramacı şöyle yazıyordu: “Ölüm yok olmak anlamına gelmez. İnsan Allah’tan gelen ışığı beyniyle yansıtan bir aynadır ya da prizmadır; ölümünde de ışık haline gelir. Gülsin Onay benim için Chopin çaldığında, onu ruhumla, ışığa dönüşmüş varlığımla duyacağım.”

KONÇERTO MARATONU

Brezilya turnesinden dönen Gülsin Onay, 1 hafta içinde 3 orkestra ile 3 piyano konçertosu seslendirecek.

13-20 Mart tarihleri arasında Sao Paulo ve Brazilya'da çok başarılı iki konser veren Gülsin Onay, yurda döner dönmez yeni bir maraton için piyanosunun başına geçti.

"Bir hafta içinde en sevdiğim 3 konçertoyu çalacağım için heyecanlı ve mutluyum" diyen ünlü piyanist, ülkemizde ve dünyada barışı, uyumu ve hoşgörüyü sekteye uğratmaya çalışan terör saldırılarına yine notalarla karşı duracak.

Gülsin Onay'ın konçerto maratonu, 25 Mart Cuma günü İzmir'de başlayacak. Tchaikovsky'nin Op.23, 1 numaralı piyano konçertosunu Polonya’nın genç kuşak şefleri arasında en yeteneklilerinden biri olarak gösterilen ve halen Lublin Filarmoni Orkestrası’nın sanat yönetmenliğini yürüten Wojciech Rodek yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirecek.

Gülsin Onay, konçerto maratonuna ek olarak, Buca (26 Mart) ve İstanbul'da (30 Mart) da iki resital çalacak.

Gülsin Onay, 1 Nisan Cuma günü CSO Konser Salonu'nda Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde Saygun'un Op.34, 1 numaralı piyano konçertosunu seslendirecek. Hocası Ahmed Adnan Saygun’un 1.piyano konçertosunu her seslendirişinde, eseri birlikte çalıştıkları günlere döndüğünü söyleyen Gülsin Onay, o günleri şöyle hatırlıyor: “Bana her zaman “bu bölümde ne hissediyorsun, senin için ne ifade ediyor” diye sorardı. Sonra pasajların atmosferi hakkında bilgi verir, neyi tarif etmek istediğini anlatırdı… Eseri piyano başında çalmakla kalmaz, şarkıyla ruhunu anlatırdı…Müziğin coşkulu bölümlerinde “Pammm, pammm” derken Saygun’un sesini çiğerlerimde hissetmiştim. Sonuçta eseri bestelemiş kadar bilgi sahibi oldum.”

Konçerto maratonu 3 Nisan Pazar günü Ankara'da sona erecek. Her yıl olduğu gibi, İhsan Doğramacı'nın 101.doğum gününde de, Bilkent Senfoni Orkestrası ile çalacak olan sanatçı, Gürer Aykal yönetiminde, Norveç’in ünlü bestecisi Grieg'in Op.16 piyano konçertosunu yorumlayacak. Türkiye’de ve dünyada eseri defalarca seslendiren Gülsin Onay: "Grieg'in eserde ustaca kullandığı halk ezgileri kendimi adeta oranın yerlisi gibi hissettiriyor.." diyor.

<< Önceki Sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Sonraki Sayfa >>

Powered by CuteNews