GÜNCEL
GÜNCEL
ARŞİV

2017 Yaz

Değerli Dostlarım, Barış ve huzurla birbirimize kenetlendiğimiz nice bayramlarımız olsun. Ramazan Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, yaz günlerinin sağlık ve mutluluk içinde geçmesini dilerim.

Yaz aylarında ben Bodrum’da olacağım. Bodrum deyince pek çok kişinin ilk aklına gelen "tatil" olur belki, ancak benim için 25 yıldır yaz aylarını geçirdiğim ve 14 yıldır sevgili Eren Levendoğlu ile birlikte Gümüşlük Festivali’ni düzenlediğim bu yaz cenneti, bir "çalışma" yeri aynı zamanda.. Yeni repertuarımı hep burada hazırladım, Bartok 2. Piyano konçertosunu da burada öğrenmiştim 1 ayda.. Bu yaz ise, Romanya'da vereceğim konserde seslendireceğim Enesco'nun Pavane adlı eseri, Bach’ın İtalyan Konçertosu ve Beethoven’ın "Pathetique" Sonatı var yeni eserler listesinde..

Haziran 28 ve Temmuz 02 tarihleri arasında, Bilkent Müzik Fakültesi’nde oğlum Erkin Onay'ın tonmaysterliğini yapacağı bir Beethoven kayıt çalışmamız var; "Waldstein" ve Op.111 Sonatları ile Andante Favori adlı eseri yer alıyor..

Sonra hemen Bodrum’a dönüyorum..

Ortakent’teki kavşaktan Yalıkavak yönüne dönüp, Yalıkavak yoluna girdikten 2 km sonra soldan Yakaköy’e bir yol ayrılır. Bu ayrımdan itibaren 1,5km sonra sağda, doğa ile bütünleşmiş bir taş yapı ile karşılaşırsınız. Otopark girişindeki taştan babalar üzerindeki iki büyük yoğurt dibeği bu yapıya adını verir: Dibeklihan..

Kıymetli dost Cenap Tezer’in vizyonuyla bir kültür sanat cennetine dönüşen bu mekanda, sergiler, söyleşiler, film gösterileri ve konserler yer alıyor. Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde bayramdan sonraki hafta Pazartesi günü, 5 Temmuz’da saat 21.30’da bir resital vereceğim. Köy Enstitüleri ile ilgili bir dizi özel etkinliğin parçası olarak, Köy Enstitüleri Marşı’nın Bestecisi, hocam Ahmed Adnan Saygun anısına vereceğim bu anlamlı konsere, yolu düşen tüm dostlarımı bekliyorum..

1998’den bu yana Prof.Filiz Ali’nin yönetiminde, Ayvalık’ta gerçekleştirilen Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA), ülkemiz müzik hayatında çok önemli bir yere sahip. 8 Temmuz’da Ayvalık’ta AIMA dostlarımla buluşacağımız bir resitalim var..

Güzellikler ülkemizde çoğalsın diye umutlarımız bir yeni festivalde yeniden yeşerdi.. Altınoluk'ta bu yıl 1.Altınoluk Sanat Günleri düzenleniyor. 3 Ağustos'taki resitalimde Altınoluk'taki müzikseverlerle buluşmayı sabırsızlıkla bekliyorum.

Yaz festivalleri ülkemizde olduğu gibi, elbette yurt dışında da, müzik profesyonelleri ve öğrencileri için çok revaçta olan etkinlikler. Bunlardan biri de Sırbistan’ın köklü Vranje Piano Summer Festivali. Genç ve çok yetenekli yaylıçalgılar dörtlüsü Lepidus Quartet ile 13 Ağustos’ta Vranje’de Erkin’in piyanolu beşlisini seslendireceğim.

Vranje’den döner dönmez, gözbebeğim bir yarışmanın son derece zevkli koşturması başlayacak. 2012’de Türkiye’de ilk defa Cumhuriyet tarihimizin en önemli bestecilerinden Ahmed Adnan Saygun için bir Piyano Yarışması düzenlemiştik. Gümüşlük Uluslararası Klasik Müzik Festivali kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu yarışmada, geçtiğimiz iki yılda birbirinden yetenekli 30’a yakın genç piyanist, Ahmed Adnan Saygun’un adını yaşatmak için tüm hünerlerini sergilemişti. Yarışmayı kazansalar da kazanmasalar da bu deneyim kariyerleri için önemli bir dönüm noktası oldu. Bu yıl da gençlerimiz yarışma için hazırlıklarını sürdürüyorlar. 15-19 Ağustos’ta Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması’nı izlemek isteyen tüm piyano müziği severleri Gümüşlük’e bekliyoruz.

Aynı tarihlerde Gümüşlük Festival Akademisi Piyano Ustalık Sınıfları da başlıyor. Bir yaz kampı havasında geçen ve yurdumuzun en güzel ve bozulmamış sahil kasabalarından biri olan Gümüşlük’ün sahilinde arkeolojik ve doğal sit alanında kurulu tesisimizde gerçekleşen masterclasslarda öğrenciler tam bir verimlilik içinde eğitimlerini sürdürüyor.

Festival süresince her gün aralıksız devam edecek olan 5 masterclass programına bu yıl 100 civarında öğrencinin katılımı bekliyoruz. 24 – 29 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek keman masterclassına Gilles Apap eğitmen olarak katılırken, 25 Temmuz – 01 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek viyolonsel masterclassını viyolonsel sanatçımız Dilbağ Tokay verecek. 15 – 25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan piyano masterclassını benimle birlikte, Rus piyanist Ilya Itin, İtalyan piyanist Romano Pallotini ve Kübalı piyanist Mauricio Vallina verecek. Bülent Evcil ve İtalyan sanatçı Raffaele Trevisani ile 26 - 31 Ağustos tarihlerinde flüt masterclassı, eş zamanlı yapılacak gitar masterclassı G. Afrikalı gitarist Derek Gripper, ülkemizden Erdem Sökmen ve Brezilyalı virtüöz Egberto Gismomti ile gerçekleştirilecek.

2004’ten bu yana her yıl yazın en güzel akşamlarında klasik müzikseverlerle buluşan, bu yıl 14.kez dünya çapında müzisyenlerin katılımıyla çok renkli geçecek olan Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin kapanışını 4 Eylül’de Taş Ocağı’nda benim vereceğim resital ve yeni bir programla hep birlikte yapalım.

En içten sevgilerimle,

Gülsin Onay

TRT Radyo-3 Klasik Kuşağı'nda 15 günde 1 Cumartesi günleri yayınlanan Gülsin Onay'la Radyo-3 Atölyesi yaz boyunca radyonuzda olmaya devam edecek.

Bahar ve Şiir Festivali'yle İstanbul'da başlayan Mayıs konserleri, İzmir'de yaza kavuşacak..

26 Nisan'da ABD Florida'da düzenlenen 6.Annual Stay in May Festivali kapsamında bir resital veren Gülsin Onay, baharı İstanbul'da, Bahar ve Şiir Festivali'yle karşılıyor.

3 Mayıs'ta şair Ataol Behramoğlu ile, Beşiktaş Belediyesi tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen uluslararası festivalin kapanışını gerçekleştirecek. Şiir ve müziğin iki duayenini buluşturan bu çok özel akşamın ardından Onay, Cambridge'e dönecek.

Andrew Watkinson yönetimindeki East Anglia Oda Orkestrası ile "..hepsi şaheser ama en sevdiğim bu.." dediği Beethoven'ın 4 numaralı piyano konçertosunu West Road Konser Salonu'nda seslendirecek.

Tüm dünyada referans verilen bir Saygun yorumcusu olan Gülsin Onay, 16 Şubat'ta BIFO ve Sascha Goetzel ile Saygun'un birinci piyano konçertosunun Hong Kong prömiyerini gerçekleştirmişti. 110.doğum yıldönümünde hocasının eserlerini, dünyanın her yerinde daha sık seslendirmekte olan sanatçı, 12 Mayıs'ta Kevin Griffiths yönetimindeki Göttingen Symphoniker eşliğinde, birinci piyano konçertosunu bu kez Alman dinleyiciler için yorumlayacak.

Gülsin Onay, 22 Mayıs'ta Pera Palas'ta düzenlenen özel bir konserde, oğlu keman sanatçısı Erkin Onay ile 26 Mayıs'ta da İzmir'deki bir başka özel etkinlikte sahne alacak.

Kuruluşundan bu yana, Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali'nin Sanat Danışmanı olan ünlü piyanist, bu yıl dördüncü kez düzenlenen Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması için çalışmalara hız veriyor.

Bodrum Klasik Müzik Derneğinin, Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali bünyesinde iki yılda bir düzenlediği Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması, bu yıl 15 – 19 Ağustos tarihleri arasında Bodrum’un Gümüşlük mahallesinde gerçekleşecek. Cumhuriyet tarihimizin en önemli bestecilerinden biri olan Ahmed Adnan Saygun adına düzenlenen ilk yarışma olma özelliğine sahip olan etkinliğe yurt içinden ve dışından tüm yetenekli gençler davet ediliyor.

Sanat danışmanlığını Piyanist Gülsin Onay’ın ve sanat yönetmenliğini Piyanist Eren Levendoğlu’nun üstlendiği yarışmanın amacı genç piyanistleri Saygun’un eşsiz dünyasıyla yakınlaştırmak ve Saygun’un müziğini gençlerle yaşatmak.

Yarışmaya son başvuru tarihinin 30 Mayıs 2017 Salı günü olduğu açıklanırken yarışmacılar konuyla ilgi detaylı bilgi ve kayıt formuna http://www.gumuslukfestival.org/yarisma adresinden ulaşabilecek.

3 farklı konçerto, 2 resital, 2 oda müziği programı 10 şehri kapsayan 13 konser

Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay, Hong Kong ve Japonya'yı kapsayan Uzakdoğu Turnesi'nin hemen ardından, yoğun bir konser programıyla Türkiye ve Kuzey İngiltere'deki konserlerine hazırlanıyor.

Sanatçı 16 Şubat 2017 tarihinde, Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde, Ahmed Adnan Saygun'un 1.Piyano Konçertosu'nu Hong Kong'da ilk kez seslendirdi.

110.doğum yıldönümünde Hocası Saygun'un eserlerine Japonya'daki resitallerinde de yer veren sanatçı, 12 Mayıs'ta Almanya'nın prestijli orkestralarından Göttingen Symphoniker eşliğinde vereceği konserde 1.Piyano Konçertosu'nu bir kez de Alman müzikseverler için seslendirecek.

3 Mart'ta Nezih Seçkin yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Saint Saens'ın 2.piyano konçertosu yorumu, ayakta alkışlanan sanatçı, oğlu keman sanatçısı Erkin Onay ile yılın ilk konserini 8 Mart'ta İstanbul Kültür Üniversitesi Akıngüç Oditoryumu'nda verdi.

110.doğum yılında Hocası Saygun'un eserlerini dünyanın dört bir yanında seslendiren Gülsin Onay, 14 Mart'ta başlayacak olan "Master Musicians International Serisi" kapsamındaki Kuzey İngiltere turnesinde, 4 ayrı şehirde resitaller verecek. Stock-On-Tees, Barnard Castle, Durham ve North Shields'daki konserlerinde, Saygun'un eserleri öğrencisinin parmaklarından, bir kez de Kuzey İngiltere'de ses bulacak.

14 Mart 2017 The ARC, STOCKTON-ON-TEES

15 Mart 2017 THE WITHAM, BARNARD CASTLE

16 Mart 2017 BELMONT, DURHAM

17 Mart 2017 CHRIST CHURCH, NORTH SHIELDS

Kuzey İngiltere'deki konserlerini, dünyanın önde gelen yaylıçalgılar dörtlüsü Endellion String Quartet ile 3 konserlik Türkiye turnesi izleyecek.

20 Mart 2017 BİLKENT ODA MÜZİĞİ GÜNLERİ KAPANIŞ KONSERİ

22 Mart 2017 BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ALBERT LONG HALL

23 Mart 2017 NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ, SÜLEYMANPAŞA TEKİRDAĞ

Bu yıl ilk kez düzenlenen ve Sanat Yönetmenliğini Şevki Karayel'in üstlendiği Büyükçekmece Piyano Günleri Açılış Konseri'ni 24 Mart'ta verecek.

26 Mart'ta İzmir'de, Mülteci Çocuklardan oluşan bir koro ile aynı sahneyi paylaşacak olan UNICEF İyi Niyet Elçisi piyanist, "Bestelerle Barışa Yolculuk" adını taşıyan gecede, Rengim Gökmen yönetimindeki Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası eşliğinde, Mozart KV414, 12 numaralı piyano koçertosunu seslendirecek.

29 Mart'ta, Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı yararına, bir kez daha oğlu Erkin Onay ile bir araya gelerek, İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi'nde, uzun Mart maratonunun son konserini verecek. Gülsin Onay Nisan başında, Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde vereceği konserin hemen ardından, genç piyanistlerle buluşarak, sezonun Ankara'daki ilk Ustalık Sınıfı çalışmasını gerçekleştirecek.

Hong Kong’da Saygun prömiyeri ve 17. Japonya turnesi

Anıtsal bestecimiz Ahmed Adnan Saygun'un piyano konçertolarını yurt içinde ve yurt dışında, 100'ü aşkın konserde seslendiren Gülsin Onay, 1.Piyano Konçertosu'nun Hong Kong prömiyerini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

İkinci piyano konçertosunu öğrencisi Gülsin Onay için besteleyen, anıtsal bestecimiz Ahmed Adnan Saygun (1907-1991), bir mektubunda şöyle yazmıştı Onay'a: “Benim için sanat adamı, hiçbir maddi endişeye hayatında yer vermeyen ve başkaları tarafından gelecek övgülü sözler ile kendini vanite çukuru batağı içinde boğulmaya bırakmayan ve daima gücü yettiğince iyiyi, güzeli, gerçeği arayan, ona ulaşmaya çalışarak insan olmanın faziletini duymaya ve duyurmaya ömrünü veren kişidir. Ben bütün hayatımda bu yolda yürüdüm. Bu söylediğim ideale doğru bir iki eser verebildiysem ne güzel.”

75 ülkeyi kapsayan uluslararası kariyeri süresince, hocasının yazdıklarını nasihat belleyen ve en iyi şekilde uygulamayı başaran Gülsin Onay, yurt içinde ve yurt dışında yüzlerce kez seslendirdiği konçertoların ilkini, bu kez Hong Konglulara dinletecek. Hocasının eserini Hong Kong'da ilk kez seslendirecek olmanın onur ve heyecanını taşıyan sanatçı, Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BIFO) ile provalara 10 Şubat'ta başlıyor. 45.Hong Kong Sanat Festivali kapsamında, 16 Şubat'ta gerçekleşecek konserin hemen ardından ise Japonya’ya geçecek.

Ünlü piyanist, adına üretilmiş bir şarap markasının da bulunduğu Japonya'da geniş bir hayran kitlesi tarafından ilgiyle takip ediliyor ve çeşitli konserleri ulusal televizyonlarda yayınlanarak milyonlarca insana ulaşıyor. On yedinci Japonya turnesi kapsamında bu kez Fukuoka ve Shirakawa’da Beethoven, Debussy, Chopin ve Franck'ın eserlerinden oluşan resitaller verecek.

Gülsin Onay'dan Yeni Albüm Müjdesi!

Yılın ilk günlerinde İzmir, Cambridge, Ankara ve Eskişehir’deki dinleyicileriyle buluşan Gülsin Onay, yeni yıla yepyeni bir albüm kaydıyla merhaba dedi. Kısa süre içinde dinleyicilerin beğenisine sunulacak olan albümde yer alan Saygun, Beethoven, Mozart, J.S.Bach ve Franck'a ait eserleri, duayen piyanist ilk kez kaydetti. Hayranları tarafından sabırsızlıkla beklenen albümün, tüm dünyada iTunes üzerinden satılması planlanıyor.

Yılın İlk Ustalık Sınıfı İstanbul'da..

Yaz aylarında Gümüşlük Festival Akademisi'nde genç piyanistlerle buluşan ve eşsiz deneyimini paylaşan Onay, sezon içinde de, programı ne kadar yoğun olursa olsun, öğrencilere zaman ayırıyor. 2017'nin ilk çalışması, 6 ve 7 Şubat'ta İstanbul’da yapılacak. Boğaziçi Sanat Akademisi’nin düzenlediği ustalık sınıfının ardından, 9 Şubat’ta "Başarım Sensin Derneği" yararına Pera Palas Jumeirah Otel’de özel bir konser verecek.

Aralık 2016’da yurt içinde ve yurt dışında verdiği 9 konserde müziğin sihrini paylaşan Gülsin Onay, ustalık sınıfı çalışmalarıyla da, gençlere ilham verdi.

Bu yıl ilk kez düzenlenen  1.Bursa Nilüfer Uluslararası Piyano Yarışması ve Festivali’nin açılışı 10 Aralık’ta gerçekleşti. Rengim Gökmen yönetimindeki Karşıyaka Oda Orkestrası eşliğinde Chopin’in iki numaralı Piyano Konçertosunu seslendiren Gülsin Onay, ustalık sınıflarında her yaştan piyanistlerle deneyimlerini paylaştı.
 

Gülsin Onay ustalık sınıfı çalışmaları, 6 ve 7 Şubat'ta İstanbul'da, 4-5-6 Nisan'da da Ankara'da devam edecek.

Usta piyanist 2017'nin ilk konserinde, Naci Özgüç yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Ahmed Adnan Saygun'un 1.piyano konçertosunu seslendirecek.
Bestecinin ismini taşıyan salonda, 6 Ocak ölüm yıldönümünde, doğduğu şehirde 110.doğum yıldönümünün ilk konserini vermenin, kendisi için çok duygulu ve unutulmaz bir deneyim olacağını ifade eden Onay, 2017'de hocası Saygun'un eserlerini tüm dünyada daha sık seslendireceğini belirtiyor.

 

16 Şubat Hong Kong, 21 Şubat Tokyo, 13 Mayıs Göttingen, 16 Mart İngiltere, 26 Nisan ABD konserleri gibi..

Enerjisiyle takipçilerini kendisine hayran bırakan ve her fırsatta yeniliklerle onları şaşırtan Gülsin Onay, 2017'de yepyeni bir projeyle TRT Radyo-3'te olacak. Gülsin Onay'la Radyo-3 Atölyesi adlı 60 dakikalık programın yapımcılığını üstelenen sanatçı, sahne üstünde ve arkasında yaşadıklarını, anılarını, eserlere yaklaşımını ve beğendiği yorumcuları 7 Ocak Cumartesi gününden itibaren radyodan paylaşacak.

Sık sık davet edildiği Cambridge West Road Konser Salonu'ndaki "New Europe Society Schumann Serisi" çerçevesinde, 14 Ocak'ta vereceği resitalde, bu kez Schumann, Ravel ve Beethoven'ın eserlerini seslendirecek.

Yorum gücü yanında repertuvar zenginliğini de yansıtan 20'yi aşkın albüm kaydına, bir yenisinin daha ekleneceği müjdesiyle hayranlarını sevindiren Gülsin Onay, yeni albüm için kolları sıvadı. Bilkent'te yapacağı kayıtlar ve izleyen aylarda farklı mekanlarda sürdüreceği çalışmaların içeriği henüz ilan edilmedi.

<< Önceki Sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Sonraki Sayfa >>

Powered by CuteNews