GÜNCEL
GÜNCEL
ARŞİV

BISANTHE GÜLSİN ONAY ULUSAL BESTE YARIŞMASI

Çok değerli Ekrem Eşkinat'ın Başkanı olduğu Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, sanata verdiği güçlü desteği, bu yıl adıma düzenlediği ve beni onurlandırdığı beste yarışmasıyla taçlandırıyor.

Kültür ve sanat yaşamımıza katkıda bulunmak amacıyla, solo piyano eseri dalında düzenlenen yarışma; çoksesli çağdaş Türk müziğini desteklemek, evrensel düzeyde müzik dili kullanarak bir ses ve bir sanat zevkini yaratmak düşüncesiyle açıldı.

Değerlendirme Kurulu birbirinden kıymetli isimlerden oluşuyor; Turgay Erdener, Ayşegül Sarıca, Emre Şen, Hasan Uçarsu, Serdar Yalçın.

Ödüller: • Birincilik Ödülü: 10.000 TL • İkincilik Ödülü: 7.500 TL • Üçüncülük Ödülü: 5.000 TL • Mansiyon: 2.000 TL (İki adet verilecektir)

Son başvuru tarihi 12 Eylül 2018, saat 17.00. 

Yarışma şartnamesi ve başvuru koşulları hakkında detaylı bilgiye https://www.suleymanpasa.bel.tr/beste-yarismasi adresinden ulaşabilirsiniz.

Genç bestecilerimizin eserlerini heyecanla bekliyoruz.. Gülsin Onay

Gülsin Onay'dan Yaz Haberleri - Ağustos 2018

Sevgili Dostlarım,

Yaz aylarınız güzel başlamıştır umuyorum. Huzur ve müzik dolu bir yaz dönemi dilerim.

Bu bültende, son birkaç haftadır katıldığım etkinlikler ve gelecek günlerdeki konserlerimle ilgili haberler paylaşmak istiyorum, sizlerle..

Yaz başında başarılı bir dünya prömiyeri gerçekleştirdik. 45.İstanbul Müzik Festivali kapsamında, 11 Haziran’da Süreyya Operası’nda, müzikle filmi birleştiren “Yolda”, seyirci karşısına çıktı. Bu konserde seslendirdiğim, “yolda olmak, veda etmek, ayrılmak” gibi temalar etrafında şekillendirdiğimiz özel ve renkli repertuara, Murathan Özbek’in filmi eşlik etti. “Yolda” 8 Ağustos’ta 14.Bodrum Müzik Festivali’nin kapanışında da Bodrum prömiyeri yapacak.

4-8 Temmuz tarihleri arasında, bu yıl ikinci kez düzenlenen Eğirdir Oda Müziği Yarışması’nda jüri üyeliği yaptıktan hemen sonra, İspanya’ya giderek, Barcelona yakınlarındaki Vila-Seca’da düzenlenen Piyano Festivaline katıldım ve Josep Carreras Oditoryumu’nda bir resital verdim. Festival çerçevesinde dünyanın dört bir yanından gelen genç piyanistlerin katıldığı yarışmada jüri üyeliği yaptım ve masterclass dersleri verdim. Çok yoğun ama keyifli bir haftaydı.

Barcelona’dan sonra, beni çok yoğun bir temponun beklediği Bodrum’a geldim. 4 Ağustos’ta, 14.Bodrum Müzik Festivali’nin açılış gecesinde, bu yılki Onur Ödülü’nü alacağım için çok mutluyum.

8 Ağustos’ta da festivalin kapanış gecesinde az önce bahsettiğim gibi, “Yolda”yı Bodrumlu müzikseverlerle buluşturacağız.

Konser Bach’ın üç eseri etrafında şekilleniyor. Bunlardan ikisi Busoni’nin Koral Prelüdlere yaptığı düzenlemeler; “Ich ruf’ zu dir” ve ünlü “Wachet auf”. Brahms’ın iki nostaljik Internezzosu’nun ardından Liszt’in yaptığı bir Schubert transkripsiyonu var; “Auf dem Wasser zu singen”. Su üzerinde, huzurlu bir akşam manzarası eşliğinde zamanın akışından kaçışı tasvir ediyor. Beethoven’ın programlı sonatı “Les Adieux”, bestecinin arkadaşı ve destekçisi Avusturya Arşidükü Rudolf’ün, 1809’da Napolyon saldırısından kaçışından esinlenen bir eser. Üç bölümlü: “Veda”, yavaş bir girişin ardından karmaşa ve yansıtma (belki de Arşidük’ün zorlu yolculuğunun ve ayrılırken hissettiklerinin tasviri); “Yokluk” minör tonda yavaş ve duygusal bir melodi, son bölüm şenlikli ve hızlı “Dönüş”. Ravel’in Ondine’i, dinleyenleri baştan çıkartan şarkılarıyla denizin derinliklerine götüren efsanevi su perisinin tasviri. Ardından Schubert’in geç sonatları arasında yer alan do minör sonatın meşhur yavaş bölümü yer alıyor programda. Tezatlarla dolu Chopin’in dramatik 2.Baladı’nın ardından, Bach’ın İtalyan Konçertosu’nun, derin düşünceleri çağrıştıran yavaş bölümü ile konser sakin bir sona ulaşıyor.

Bu konserden hemen iki gün sonra, kuruluşundan bu yana Sanat Danışmanlığı’nı yürüttüğüm ve bu yıl 15.kez gerçekleştireceğimiz Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin açılış konseri var. Festivalin ana sahnesi olan 25 asırlık tarihiyle, Bodrum Yarımadası’nın en büyüleyici konser mekanı olan Antik Taş Ocağı’nda, sevgili Alexander Markov’la, çok keyifli bir keman-piyano programı seslendireceğiz.

Gümüşlük Festival Akademisi kapsamında, festival merkezimizdeki Toprak Ev’de, meslektaşlarım Cyprien Katsaris ve Konrad Richter ile piyano masterclassları vereceğiz.

1 Ağustos’ta Gümüşlük Festival Akademisi (GFA) Kontrbas Masterclass öğrencileri ve Fora Baltacıgil’in konseriyle başlayan 15.festivalimiz, 04 Eylül’de sürpriz bir konserle sona erecek. “440 Tuş” adlı konserin detaylarını çok yakında açıklayacağız. Haberleri Gümüşlük Müzik Festivali’nin sosyal medya hesaplarında ve basında takip edebilirsiniz. Yeni sezonun heyecan verici konserlerinde buluşmak üzere, hepinize en güzel dileklerimi gönderiyorum,

Gülsin Onay

Gülsin Onay Bir Dünya Prömiyeriyle 46.İstanbul Müzik Festivali'nde

Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay, daha önce Onur Ödülü aldığı 46.İstanbul Müzik Festivali'nde bu yıl bir dünya prömiyeriyle yer alıyor.

Müzikle filmin buluştuğu "Yolda"da yetenekli yönetmen ve fotoğraf sanatçısı Murathan Özbek'le çalışan sanatçı, biletleri tükenen 11 Haziran'daki konser hakkında şu bilgileri verdi:

Bu konserin sıra dışı bir hikayesi var.. 11 Haziran’da, 46.İstanbul Müzik Festivali’nde, birbirine bağlanmış bu piyano eserlerini, tanınmış yönetmen Murathan Özbek tarafından özellikle bu proje için çekilen bir film eşliğinde seslendireceğim. Konser Bach’ın üç eseri etrafında şekilleniyor. Bunlardan ikisi Busoni’nin Koral Prelüdlere yaptığı düzenlemeler; “Ich ruf’ zu dir” ve ünlü “Wachet auf”.

Brahms’ın iki nostaljik Internezzosu’nun ardından Liszt’in yaptığı bir Schubert transkripsiyonu var; “Auf dem Wasser zu singen”. Su üzerinde, huzurlu bir akşam manzarası eşliğinde zamanın akışından kaçışı tasvir ediyor.

Beethoven’ın programlı sonatı “Les Adieux”, bestecinin arkadaşı ve destekçisi Avusturya Arşidükü Rudolf’ün, 1809’da Napolyon saldırısından kaçışından esinlenen bir eser. Üç bölümlü: “Veda”, yavaş bir girişin ardından karmaşa ve yansıtma (belki de Arşidük’ün zorlu yolculuğunun ve ayrılırken hissettiklerinin tasviri); “Yokluk” minör tonda yavaş ve duygusal bir melodi , son bölüm şenlikli ve hızlı “Dönüş”.

Ravel’in Ondine’i, dinleyenleri baştan çıkartan şarkılarıyla denizin derinliklerine götüren efsanevi su perisinin tasviri. Ardından Schubert’in geç sonatları arasında yer alan do minör sonatın meşhur yavaş bölümü yer alıyor programda. Tezatlarla dolu Chopin’in dramatik 2.Baladı’nın ardından, Bach’ın İtalyan Konçertosu’nun, derin düşünceleri çağrıştıran yavaş bölümü ile konser sakin bir sona ulaşıyor.

Murathan Özbek'in muhteşem görüntüleri eşliğinde eşsiz bir şölene dönüşecek olan "Yolda", 11 Haziran Pazartesi günü, saat 20.00'de Süreyya Operası'nda.

Görüşmek üzere..

Gülsin Onay

“Yolda” projesi İstanbul Müzik Festivali ve Bodrum Müzik Festivali ortak prodüksiyonudur.

Bahar'ın Umut Veren Yüzü..

Sevgili Dostlarım, 3 Nisan'da Bilkent Senfoni Orkestrası'yla birlikte geleneksel konserimizi verdik. Çok duygulu bir akşamdı.. Bilimin ve sanatın en büyük destekçilerinden, Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinin kurucusu, büyük insan Prof. İhsan Doğramacı’yı doğum yıldönümünde andık..

"İhsan Amca" diye hitap ederdim kendisine ve bana bir vasiyeti vardı; Chopin op.53 Polonez’i ölümünün kırkıncı gününde çalmamı istemişti..

Ruhun şad olsun İhsan Amcacığım.. Polonez'i senin için çaldım.. Biliyorum bizi dinliyordun..

Nisan'da Çocuklar ve Gençlerleyim..

6 Nisan'da, Mozart'ın 23 numaralı Piyano Konçertosu'nu çalışacağız gençlerle.. "Adagio" başlıklı ikinci bölümüyle meşhur olan bu muhteşem eseri her yönüyle ele alacağımız çalıştaya, dinleyici olarak katılmak serbest.

Mozart'la dolu günler, 9 Nisan'da İzmir'de devam edecek. Türkiye Görme Özürlüler Kütüphanesi yararına, Hakan Şensoy ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'yla, tamamı Mozart'ın eserlerinden oluşan bir konser vereceğiz. Konser için davetiyeleri TÜRGÖK ve Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nden temin edebilirsiniz.

Üstün yetenekli çocukların eğitimi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan Bilim ve Sanat Merkezleri ile işbirliklerimiz devam ediyor. 10 Nisan'da İzmir Narlıdere Sıdıka Akdemir Bilim Sanat Merkezi'ndeki miniklerle buluşacağım.

20 Nisan'da 14. Uluslararası Bellapais İlkbahar Müzik Festivali'nde Kıbrıslı müzikseverlerle buluşacağız.

Gençlerle her fırsatta buluşup, deneyimlerimi aktarmaktan büyük mutluluk duyuyorum. İstanbul'da güzel bir bahar çalışması yapacağız.

23 Nisan Özel Konseri, Mardin'de..

Atatürk'ün çocuklara armağanı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı, bu yıl Mardin'deki çocuklarımızla kutlayacağım.. Prof. Aziz Sancar Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin de katılımıyla, güzel bir konserde müziği Atatürk'ün adını taşıyan kültür merkezinde Mardinlilerle paylaşacağız..

Baharda Üç Konserle, İzmir Çıkartması..

Sevgili Dostlarım,

Müziğin gücüyle, dünyayı güzelleştirmek mümkün.. Buna her zaman yürekten inandım ve bunun için çalıştım..

Baharın ve müziğin güzelliğini, önümüzdeki günlerde en sık İzmirli dostlarımla paylaşacağım için çok mutluyum.

11 Haziran'daki 46.İstanbul Müzik Festivali konserimde de İstanbullu müzikseverlerle özlem gidereceğiz.

Gerçekten büyük bir titizlikle hazırladığımız bu proje, bir Dünya Prömiyeri olacak. Büyük zevkle çalıştığım, bazılarını ilk kez seslendireceğim bu özel ve farklı program, beni müthiş heyecanlandırıyor.. 

“Gitmek” üzerine çağrışımlar taşıyan eserlere, yönetmen Murathan Özbek’in hazırladığı film eşlik edecek. “Yolda” isimli bu çok disiplinli festival konseri hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, festival sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bahar aylarında Antalya, İzmir, Ankara, KKTC, Cambridge, Londra ve Güney Afrika’da vereceğim resitaller, orkestra konserleri, ustalık sınıfları ve 15 günde 1 Cumartesi günleri TRT Radyo-3'te yayınlanan radyo programımla sizlerleyim..

Nerede olursa olsun, hep müzikle buluşmak üzere..

Sevgilerimle,

Gülsin Onay

<< Önceki Sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Sonraki Sayfa >>

Powered by CuteNews