GÜNCEL
GÜNCEL
ARŞİV

Gülsin Onay Bir Dünya Prömiyeriyle 46.İstanbul Müzik Festivali'nde

Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay, daha önce Onur Ödülü aldığı 46.İstanbul Müzik Festivali'nde bu yıl bir dünya prömiyeriyle yer alıyor.

Müzikle filmin buluştuğu "Yolda"da yetenekli yönetmen ve fotoğraf sanatçısı Murathan Özbek'le çalışan sanatçı, biletleri tükenen 11 Haziran'daki konser hakkında şu bilgileri verdi:

Bu konserin sıra dışı bir hikayesi var.. 11 Haziran’da, 46.İstanbul Müzik Festivali’nde, birbirine bağlanmış bu piyano eserlerini, tanınmış yönetmen Murathan Özbek tarafından özellikle bu proje için çekilen bir film eşliğinde seslendireceğim. Konser Bach’ın üç eseri etrafında şekilleniyor. Bunlardan ikisi Busoni’nin Koral Prelüdlere yaptığı düzenlemeler; “Ich ruf’ zu dir” ve ünlü “Wachet auf”.

Brahms’ın iki nostaljik Internezzosu’nun ardından Liszt’in yaptığı bir Schubert transkripsiyonu var; “Auf dem Wasser zu singen”. Su üzerinde, huzurlu bir akşam manzarası eşliğinde zamanın akışından kaçışı tasvir ediyor.

Beethoven’ın programlı sonatı “Les Adieux”, bestecinin arkadaşı ve destekçisi Avusturya Arşidükü Rudolf’ün, 1809’da Napolyon saldırısından kaçışından esinlenen bir eser. Üç bölümlü: “Veda”, yavaş bir girişin ardından karmaşa ve yansıtma (belki de Arşidük’ün zorlu yolculuğunun ve ayrılırken hissettiklerinin tasviri); “Yokluk” minör tonda yavaş ve duygusal bir melodi , son bölüm şenlikli ve hızlı “Dönüş”.

Ravel’in Ondine’i, dinleyenleri baştan çıkartan şarkılarıyla denizin derinliklerine götüren efsanevi su perisinin tasviri. Ardından Schubert’in geç sonatları arasında yer alan do minör sonatın meşhur yavaş bölümü yer alıyor programda. Tezatlarla dolu Chopin’in dramatik 2.Baladı’nın ardından, Bach’ın İtalyan Konçertosu’nun, derin düşünceleri çağrıştıran yavaş bölümü ile konser sakin bir sona ulaşıyor.

Murathan Özbek'in muhteşem görüntüleri eşliğinde eşsiz bir şölene dönüşecek olan "Yolda", 11 Haziran Pazartesi günü, saat 20.00'de Süreyya Operası'nda.

Görüşmek üzere..

Gülsin Onay

“Yolda” projesi İstanbul Müzik Festivali ve Bodrum Müzik Festivali ortak prodüksiyonudur.

Bahar'ın Umut Veren Yüzü..

Sevgili Dostlarım, 3 Nisan'da Bilkent Senfoni Orkestrası'yla birlikte geleneksel konserimizi verdik. Çok duygulu bir akşamdı.. Bilimin ve sanatın en büyük destekçilerinden, Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinin kurucusu, büyük insan Prof. İhsan Doğramacı’yı doğum yıldönümünde andık..

"İhsan Amca" diye hitap ederdim kendisine ve bana bir vasiyeti vardı; Chopin op.53 Polonez’i ölümünün kırkıncı gününde çalmamı istemişti..

Ruhun şad olsun İhsan Amcacığım.. Polonez'i senin için çaldım.. Biliyorum bizi dinliyordun..

Nisan'da Çocuklar ve Gençlerleyim..

6 Nisan'da, Mozart'ın 23 numaralı Piyano Konçertosu'nu çalışacağız gençlerle.. "Adagio" başlıklı ikinci bölümüyle meşhur olan bu muhteşem eseri her yönüyle ele alacağımız çalıştaya, dinleyici olarak katılmak serbest.

Mozart'la dolu günler, 9 Nisan'da İzmir'de devam edecek. Türkiye Görme Özürlüler Kütüphanesi yararına, Hakan Şensoy ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'yla, tamamı Mozart'ın eserlerinden oluşan bir konser vereceğiz. Konser için davetiyeleri TÜRGÖK ve Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nden temin edebilirsiniz.

Üstün yetenekli çocukların eğitimi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan Bilim ve Sanat Merkezleri ile işbirliklerimiz devam ediyor. 10 Nisan'da İzmir Narlıdere Sıdıka Akdemir Bilim Sanat Merkezi'ndeki miniklerle buluşacağım.

20 Nisan'da 14. Uluslararası Bellapais İlkbahar Müzik Festivali'nde Kıbrıslı müzikseverlerle buluşacağız.

Gençlerle her fırsatta buluşup, deneyimlerimi aktarmaktan büyük mutluluk duyuyorum. İstanbul'da güzel bir bahar çalışması yapacağız.

23 Nisan Özel Konseri, Mardin'de..

Atatürk'ün çocuklara armağanı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı, bu yıl Mardin'deki çocuklarımızla kutlayacağım.. Prof. Aziz Sancar Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin de katılımıyla, güzel bir konserde müziği Atatürk'ün adını taşıyan kültür merkezinde Mardinlilerle paylaşacağız..

Baharda Üç Konserle, İzmir Çıkartması..

Sevgili Dostlarım,

Müziğin gücüyle, dünyayı güzelleştirmek mümkün.. Buna her zaman yürekten inandım ve bunun için çalıştım..

Baharın ve müziğin güzelliğini, önümüzdeki günlerde en sık İzmirli dostlarımla paylaşacağım için çok mutluyum.

11 Haziran'daki 46.İstanbul Müzik Festivali konserimde de İstanbullu müzikseverlerle özlem gidereceğiz.

Gerçekten büyük bir titizlikle hazırladığımız bu proje, bir Dünya Prömiyeri olacak. Büyük zevkle çalıştığım, bazılarını ilk kez seslendireceğim bu özel ve farklı program, beni müthiş heyecanlandırıyor.. 

“Gitmek” üzerine çağrışımlar taşıyan eserlere, yönetmen Murathan Özbek’in hazırladığı film eşlik edecek. “Yolda” isimli bu çok disiplinli festival konseri hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, festival sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bahar aylarında Antalya, İzmir, Ankara, KKTC, Cambridge, Londra ve Güney Afrika’da vereceğim resitaller, orkestra konserleri, ustalık sınıfları ve 15 günde 1 Cumartesi günleri TRT Radyo-3'te yayınlanan radyo programımla sizlerleyim..

Nerede olursa olsun, hep müzikle buluşmak üzere..

Sevgilerimle,

Gülsin Onay

Sonbahar'a Veda, Kış'a Merhaba!

Gülsin Onay'ın Kasım ayında vereceği son iki konser İstanbul ve Ankara'da.

27 Kasım Pazartesi günü, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda, Ahmed Adnan Saygun'un 110.doğum yılına ithaf edilen 'Kökleri Anadolu'dan Yükselen Çınar' başlıklı konserde, bestecinin birinci piyano konçertosunu seslendirecek.

29 Kasım Çarşamba günü, Ankara Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde MÜZED Çocuk Sanat Atölyeleri sosyal sorumluluk projesi yararına bir resital verecek.

Müzik eğitiminin gelişmesine, Atatürk’ün öngördüğü müzik devriminin tamamlanmasına ve ileri götürülmesine katkıda bulunmak amacıyla, Ankara'da kurulmuş olan Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) yararına vereceği konserde Onay, Schumann, Mendelssohn-Bartholdy, Saygun, Chopin ve Franck'ın eserlerinden oluşan bir program sunacak. 

Kasım'dan..

Kasım başında Ankara'nın butik sahnesi Podium Hall'ün açılışını yapan Gülsin Onay, daha sonra Zimbabwe'de vereceği iki konser için Güney Afrika'daydı.

UNICEF İyi Niyet Elçisi sanatçı, Harare'de UNICEF'in bir çalışmasına katıldı, özürlü çocukların müzikle nasıl tedavi edildiğini izledi.

Gülsin Onay, 13-19 Kasım tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenen 3.İstanbul Orchestra'Sion Uluslararası Piyano Yarışması'nın jüri üyesiydi.

Paris'te öğrendiğim eserleri 50 sene sonra yeniden taşıdım Paris'e..

"Arada yaşadığım hayatın hikayeleriyle süsledim her notayı.. Çok güzel, çok duygusal bir konserdi.. Tamamen dolu ve coşkulu bir Salle Cortot, muhteşem akustik, nefis bir Steinway.."

27 Eylül akşamı Salle Cortot'da Parisli müzikseverler tarafından ayakta alkışlandı Gülsin Onay. Virtüöz piyanistin sezon konserleri Ankara, Glasgow, Adana, İstanbul, İzmir ve Bregenz’de devam edecek.

Festival ve sezon açılışlarına uğur getiren bir sanatçı olarak tanınan Gülsin Onay, 7 Eylül’de 3.Uluslararası Çeşme Festivali’nin, 23 Eylül’de de Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin sezon açılışını yapmıştı. Sanatçı Ekim ayında iki açılış konseri daha gerçekleştirecek.

Sezon Açılış Resitali "Müze'de Müzik / Salı Konserleri"

Erimtan Müzesi Salı konserlerinin bu sezonki ilk konserini Gülsin Onay verecek. Resital programında Mendelssohn'un Variations Sérieuses adlı eserinin yanı sıra Saygun ve Haydn’ın yapıtları ve Schubert yılı şerefine, Schubert’in 958 sayılı sonatı yer alıyor. Konserin biletleri tükendi. Gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkürler.

Ankara’dan İskoçya’ya

Ünlü matematikçi Prof.Kerim Erim’in torunu olan Gülsin Onay, sık sık bilimle sanatın buluştuğu özel etkinliklere davet edilmektedir. Ekim ayında İskoçya’daki Strathclyde Üniversitesi tarafından düzenlenen 5.Uluslararası AMT (Denizcilik Endüstrisi Model Ölçüm İleri Teknolojileri) Konferansı çerçevesinde, People's House’da özel bir resital verecek.

Adana’da Saygun Şöleni

110.doğum gününde, hocası Saygun’u, doğum yeri olan İzmir’deki Çeşme konserinde bir kez daha andı Gülsin Onay. Konserin sonunda, 4.Saygun Piyano Yarışması B kategorisi birincisi genç yetenek Tuna Bilgin’i sahneye davet ederek, izleyicilere tanıttı ve bisi 15 yaşındaki Bilgin’e yaptırdı. Saygun’un eserlerini 2017 süresince Hong Kong’dan Almanya’ya, her gittiği ülkede seslendiren sanatçı, 20 Ekim’de birinci Piyano Konçertosu’nu bir kez de Adanalı müzikseverler için yorumlayacak.

Pera Palas ta Sezonu Gülsin Onay’la açıyor

Cumartesi sabahlarının vazgeçilmez konser dizisi, ünlü sanatçının vereceği resitalle başlıyor. Konserde bir dakikasında bin nota yer alan Mendelssohn’un Variations Sérieuses’ü ile Schumann’ın ABEGG Çeşitlemeleri, Beethoven’ın “Waldstein” Sonatı ve Chopin’in eserleri yer alıyor.

Duayen piyanistle çalışmak için kaçırılmaz bir fırsat

İstanbul Boğaziçi Sanat Akademisi’nde geçen Şubat ayında Gülsin Onay’ın açtığı ustalık sınıfı büyük ilgi görmüştü. Sanatçı bu yıl da aynı merkezde 22, 23 ve 24 Ekim’de genç piyanistlerle buluşacak. Katılım formu ve şartname için akademibsa@gmail.com adresine başvurulabilir.

Cumhuriyetimizin 94.Yılı için İki Özel Konser

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94.yıldönümü nedeniyle iki ayrı özel konser verecek olan sanatçı, değerli şair Ataol Behramoğlu ile birlikte 26 Ekim’de İzmir’de olacak. Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi’nde müziğin şiirle buluşacağı coşku dolu etkinlik ücretsiz gerçekleştirilecek.

Gülsin Onay, 30 Ekim’de Avusturya’nın göl üzerinde kurulu sahnesiyle tanınan festivaliyle ünlü Bregenz kentindeki Cubus Wolfurt’taki Cumhuriyet Bayramı Özel Konseri’nde Türk ve Avusturyalı müzikseverlerle buluşacak.

Ekim’in Son Konseri İstanbul’da

31 Ekim’de Enka Kültür Sanat’ın davetlisi olarak, Ertuğ Korkmaz yönetimindeki Akademik Başkent Orkestrası eşliğinde Mozart’ın KV414 Piyano Konçertosu’nu seslendirecek.

Gülsin Onay’la Radyo-3 Atölyesi

Birbirinden ilgi çekici içerikleriyle, 15 günde 1 yayınlanan Gülsin Onay’la Radyo 3 Atölyesi'ni 14 ve 28 Ekim tarihlerinde radyonuzdan dinleyebilirsiniz.

<< Önceki Sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Sonraki Sayfa >>

Powered by CuteNews